ABD'li araştırmacılar, Parkinson hastalığını semptomlar ortaya çıkmadan önce saptayabilen ve daha erken tedaviye olanak tanıyan bir yöntem bulduklarını bildirdi.

Bilim insanları, belirtileri ortaya çıkmadan önce Parkinson hastalığını teşhis etmeye yardımcı olabilecek ve tedavi imkanını hızlandırabilecek yeni bir teknik geliştirdiler.

Lancet Neurology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, alfa-sinüklein tohum amplifikasyon testi (alphaSyn-SAA) olarak bilinen yöntem, hastalığa yakalanma riski taşıyan kişileri doğru bir şekilde tanımlayabiliyor.

Bulguların, Parkinson hastalığının erken teşhisi ile tedavisini sağlamaya yarayabileceği belirtiliyor.

Hastalığa yakalananların sayısı artıyor
Hastalığın teşhis edilmesi zor, zira halihazırda özel bir test bulunmuyor. Belirtiler ise diğer birkaç hastalıkla benzerlik gösterdiği için yanlış teşhis ihtimali ortaya çıkabiliyor.

Küresel çapta, son 25 yılda Parkinson hastalığı görülme sıklığı 2 katına çıktı ve yaklaşık 10 milyon kişi hastalığa yakalandı.

Kaynak: The Guardian

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş