Paris'te halk, spor amaçlı arazi araçlarının (SUV) ve arazi araçlarının otopark ücretleri ile ilgili düzenlenen referandumda bu araçların otopark ücretlerinin 3 katına çıkarılmasına karar verdi.

Fransız basınından alınan bilgiye göre kentte kayıtlı seçmenlerin yüzde 5,7'si referanduma katıldı ve yüzde 54,6 ile 'Evet' kararı çıktı. 

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Paris'in sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo sonucu, "Parisliler, net bir seçim yaptı; diğer şehirler de onun yolundan gidecektir" şeklinde değerlendirdi.

Hidalgo, konuya ilişkin daha önce yaptığı bir açıklamada da SUV'lerden alınan park ücretlerinin artırılmasının 'bir tür sosyal adalet' olduğunu belirtmiş, buradaki amacın 'iklim krizini ele almak için henüz davranışlarını değiştirmemiş olan, pahalı ve kirletici araçlara sahip en zengin kişileri hedef almak' olduğunu dile getirmişti.

Kararın içeriği
Referandum sonucu alınan karar uyarınca bu yıl Eylül ayı itibariyle, 

  • SUV ya da 4x4 araçlardan alınan saatlik otopark ücreti Paris merkezinde 18 euro'ya, şehrin geri kalanında ise 12 euro'ya yükseltilecek. 
  • Söz konusu uygulama, yanmalı motoru bulunan ve ağırlığı 1,6 tonun üzerinde olan araçlar ya da hibrit araçlar ile 2 tondan daha ağır olan elektrikli araçlar için geçerli olacak. 
  • Söz konusu uygulama Paris'te yaşayan ve araçlarını park eden kişiler için geçerli olmayacak.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.