İngiltere'nin Birmingham şehrinde bir önceki gün camiden evine dönen 70 yaşındaki adamın yanına yaklaşan bir kişi, önce yaşlı adamla tartıştı daha sonra üzerine bilinmeyen bir madde püskürttü ve ceketini ateşe verdi . 70’li yaşındaki adamın saldırı sonucu ceketi alev aldı ve yüzünde ciddi yanıklar oluştu.

Saldırı şüphelisi Birmingham’daki caminin yakınında, cinayete teşebbüs şüphesi ile gözaltına alındı.

Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Birmigham’da, anti-terör polisleri saldırıyı soruşturuyor.

Bölge polisi, Londra’da geçen ay meydana gelen benzer bir saldırı ile bu olay arasında bir bağlantı olup olmadığını inceliyor.

BBC’ye konuşan görgü tanıkları saldırı sonrası alevlerin söndürülmesine yardım ettiklerini anlattı. Evine götürülen adama burada ilk müdahale ambulans görevlilerince yapıldı. Saldırıya uğrayan kişinin oğlu, babasının ciddi yanıkları olduğunu söyledi.

Hastaneden verilen bilgiye göre, kurbanın yüz bölgesinde ciddi yanıklar bulunuyor. Bu kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı da kaydedildi.

Kurbanın yeğeni Tayyab Riaz, şoke eden haber sonrası herkesin “çok üzgün” olduğunu söyledi.

Riaz, aile üyesinin 35 senedir bu camiye gittiğini ve hiç sıkıntı yaşamadığını anlattı.

Channel 4 televizyonuna konuşan cami cemaati, olaydan bir gün önce namaz kılmayan bir kişinin camidekilerin dikkatini çektiğini anlattı. Aynı kişiye “selamün aleyküm” denildiğini ancak bu kişinin yanıt vermediğini de iddia etti.

Olayın yaşandığı andaki kamera kaydı

Zanlının yakalandığı anlar

BBC-2

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.