Uluslararası Para Fonu (IMF) önümüzdeki yıl için ilk öngörüsünü yayınladı. Avrupa'daki mevcut enerji krizinin geçici değil kalıcı olduğuna inanan IMF’nin tahminine göre önümüzdeki yıl Hollanda’da enflasyon seviyesi yüksek düzeyde kalacak ve ekonomik büyüme durma noktasına kadar gerileyecek. Rapora göre küresel ekonomi bu yıl yüzde 3,2 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyüyecek.

Hollanda'da ekonomik büyüme durma noktasına gelecek
IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, bu yıl Hollanda’da enflasyonun yüzde 12 seviyesinde olacağı, önümüzdeki yıl ise yüzde 8 civarında seyredeceği belirtildi. Yüksek enflasyonun ekonomiyi de etkileyeceği belirtilen raporda, bu yıl yüzde 4,5 oranında ekonomik büyüme kaydedileceği belirtildi. IMF’ye göre önümüzdeki yılki büyüme yüzde 0,8 düzeyinde kalacak.

Kurum tarafından Hollanda için sunulan öngörünün, Hollanda Merkezi Planlama Bürosu’nun (CPB) Bütçe Gününde açıkladığı öngörüden düşük olması dikkat çekici olarak nitelendirildi. CPB önümüzdeki yıl ekonomik büyümenin yüzde 1,5 olacağı ve enflasyonun da yüzde 3’ün altına düşeceği tahmininde bulunmuştu.

Küresel anlamda zorlu bir yıl
Küresel ekonominin bir dizi çalkantılı zorluk yaşadığı vurgulanan raporda, yüksek enflasyonun, çoğu bölgede sıkılaşan mali koşulların, Rusya'nın Ukrayna'da sürdürdüğü savaşın ve Covid-19 salgınının ekonomik görünüm üzerinde ağır bir baskı oluşturduğu kaydedildi.

Raporda, enflasyonun hedefe düşürülmesi amacıyla salgın sırasında benzeri görülmemiş bir destek sağlayan para ve maliye politikalarının normalleşmesinin talebi soğuttuğu belirtilerek, ekonomilerin büyüyen bir kısmının büyümede yavaşlama veya tam bir daralma içinde olduğu aktarıldı.

IMF'nin raporunda, "Küresel ekonominin gelecekteki sağlığı, kritik olarak para politikasının başarılı bir şekilde ayarlanmasına, Ukrayna'daki savaşın seyrine ve Çin'deki gibi salgınla ilgili arz yönlü daha fazla aksama olasılığına bağlı" denildi.

‘2001’den bu yana en zayıf büyüme’
Dünya ekonomisinin geçen yıl yüzde 6 büyüdüğü anımsatılan raporda, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,2 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyümesinin beklendiği bildirildi. IMF, temmuz ayında yayımladığı raporda, küresel ekonominin 2022'de yüzde 3,2 ve 2023'te yüzde 2,9 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, "Bu, küresel mali kriz ve Covid-19 salgınının akut aşaması dışında 2001'den bu yana en zayıf büyüme profilidir ve en büyük ekonomiler için önemli yavaşlamaları yansıtmaktadır" ifadesi kullanıldı.

IMF, Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini yükseltti
Raporda revize edilen rakamlarda yer aldı.  IMF, Türkiye ekonomisinin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 4'ten yüzde 5'e çıkarırken, 2023 için yüzde 3,5'ten yüzde 3'e düşürdü. Raporda, Türkiye için 2022 yıllık enflasyon beklentisi yüzde 73,1 olurken, enflasyonun 2023'te yüzde 51,2'ye gerileyeceği tahmin edildi.

Bu yılın ilk yarısında daralma gösteren ABD ekonomisinin 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 2,3'ten yüzde 1,6'ya indirildi. Ülke ekonomisinin 2023 yılı büyüme tahmini ise yüzde 1 olarak korundu.

Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 2,6'dan yüzde 3,1'e yükseltilirken, 2023 yılı tahmini yüzde 1,2'den yüzde 0,5'e düşürüldü.

Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Almanya'nın 2022 yılı büyüme tahmini yüzde 1,2'den yüzde 1,5'e, Fransa'nın yüzde 2,3'ten yüzde 2,5'e, İtalya'nın yüzde 3'ten yüzde 3,2'ye ve İspanya'nın yüzde 4'ten yüzde 4,3'e çıkarıldı.

Almanya ve İtalya ekonomilerinin gelecek yıl ise sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,2 daralacağı tahmin edilirken, gelecek yıla ilişkin büyüme beklentileri Fransa için yüzde 1'den yüzde 0,7'ye ve İspanya için yüzde 2'den 1,2'ye düşürüldü.

İngiltere'nin 2022 yılı büyüme tahmini yüzde 3,2'den yüzde 3,6'ya yükseltilirken, 2023 beklentisi yüzde 0,5'ten yüzde 0,3'e çekildi.

Söz konusu revizyonlarla gelişmiş ülkeler grubuna yönelik büyüme beklentisi 2022 yılı için yüzde 2,5'ten yüzde 2,4'e, 2023 için de yüzde 1,4'ten yüzde 1,1'e düşürüldü.

Çin ekonomisinin büyüme tahmininde düşüş
Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri grubunda ise Çin'in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi yüzde 3,3'ten yüzde 3,2'ye indirildi. Çin ekonomisinin 2023 yılı büyüme tahmini de yüzde 4,6'dan yüzde 4,4'e çekildi.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.