Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlere yönelik yardım kampanyası için farkındalık oluşturmak amacıyla hafta sonunda düzenlenen "Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı"na ve İstanbul Boğazı'nı Asya'dan Avrupa'ya yüzerek geçti.

Yarışma öncesi, şubat ayında meydana gelen korkunç depremlerden sonra ellerinden geleni yapmak istediklerini dile getiren Wijnands, Hollanda hükümetinin başından beri deprem mağdurlarına katkıda bulunduğunu belirtti. 

Hollanda’da düzenlenen ulusal kampanyada deprem mağdurları için 150 milyon euro bağış toplandığını belirten Wijnands, “Ancak biz de Türkiye'deki büyükelçilik olarak bir şeyler yapmak istedik." dedi ve farkındalık oluşturmak amacıyla yüzme yarışına katılarak depremzedeler için yardım toplamak istediklerini dile getirdi.

Wijnands basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: 
"Yaşananlar çok ama çok trajik. Deprem bölgesinde birkaç kez bulundum ve yaşananları görmek gerçekten yürek parçalayıcıydı. Burada önemli olan hepimizin mağdurlara destek için elimizden geleni yapmaya devam etmemiz. Hükümetimin yaptığı da bu. Biz de bu yüzme yarışına katılarak bunu yapmak istiyoruz. Türkiye ve Hollanda'daki tüm şirketlere, katkıda bulunan, bu yüzme etkinliğinde bize sponsor olan ve böylece deprem mağdurlarına yardım eden herkese müteşekkiriz."

Wijnands, müzisyen Karsu'nun Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde verdiği konsere katılarak toplanan yardımların Karsu Vakfına bağışlanmasına ilişkin sanatçıya 41 bin euroluk temsili çek takdim etmişti.

Karsu Vakfının internet sitesindeki hesap numaraları üzerinden yardımların toplandığı kampanya, dün itibariyle sona erdi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş