Hollanda’da Türkiye’deki depremzedeler için toplanan yardımlar 2 sivil uçak ve 80 tırla yola çıktı. Büyükelçi Ünal yoğun bir şekilde çalışmalara devam edildiğini belirtti.

Türkiye’de 10 vilayeti etkileyen Kahramanmaraş depremi için vatandaşlar gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da seferber oldu. Hollanda’dan şuana kadar 80 tır malzemenin Türkiye’deki depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktığı belirtildi.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal’ın yaptığı açıklamaya göre, kurulan kriz merkezi çerçevesinde ülkedeki misyonlar ve müşavirlerle beraber ortak bir çalışma içerisinde olunduğu belirtildi.

2 sivil uçak ve 80 tır 
Büyükelçi Ünal, “Bu müşterek çalışmanın en önemli unsuru da tabii ki buradaki toplumumuz. Onlarla beraber en iyi şekilde ihtiyaçları nasıl cevap verebilir, onun cevabını aradık, arıyoruz, buluyoruz, bulduk ve buradan toplanan yardımları da en organize ve en eşgüdümlü şekilde kullanabilecek bir biçimde ülkemize sevk ediyoruz. Şu ana kadar özel şirketlerimizin de katkısıyla 2 sivil uçak gönderdik. Keza 80’den fazla tır dolduruldu vatandaşlarımız tarafından. Hepsi kışlık yiyecek ihtiyaç anlamında. Bu çalışmalarımız tabii ki devam edecek.” dedi.

“Hollanda yardımları arttırmanın yollarını arayacak”

Türkiye için el ele Selcuk Unal
Hollanda makamlarına ve ülkede yaşayan Türk toplumuna katkılarından dolayı teşekkür eden Ünal, "Sağ olsun Sayın Hollanda Başbakanı Rutte ve Sayın Dışişleri Bakanı bugün farklı farklı saatlerde Büyükelçiliğe gelerek defteri imzaladılar; devletimize, hükümetimize ve milletimize başsağlığı dileklerini bizzat bana ilettiler. Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun bu mobilizasyonundan, bu etkinliğinden ve çalışmalarından ne kadar memnun ve razı olduklarını anlattılar. Çok olumlu etkilenmişler tabiatıyla keza her ikisi de ülkemizdeki depremzedelere yaptıkları yardımlara ilaveten bu yardımları arttırmanın yollarını arayacaklarını bizzat ilettiler.” şeklinde ifade kullandı.

“Bize ölmek yasak”
Şu anda yapılan yardımların ve kampanyaların yanı sıra daha büyük konular ve ciddi sorunların olacağını ifade eden Ünal, bunların aşılması için daha çok çalışılması gerektiğine vurgu yaptı. Ünal, "Önceki gün Amsterdam'daki bir vatandaşımızın söylediği bir hususu burada tekrarlamak istiyorum. 'Bize ölmek yasak' yani biz çalışmaya devam etmeliyiz ki ülkemize yararınız dokunsun demek istedi. Bugün ölmek dahi yasak. Bu yüzden biz de aynı sloganla çalışmamızı hep beraber devam ettireceğiz." diye konuştu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.