Vergi Dairesinden gelen mektuplar genelde tedirginlik yaratsa da geçtiğimiz hafta 20 bin haneye gönderilen zarflar alıcısını sevindiren bir haber taşıyordu. Vergi Dairesi, geçtiğimiz hafta sonu sağlık yardımı alabilecekleri konusunda yaklaşık 20 bin haneye bir mektup gönderdi.

Gelire bağlı olarak verilen Sağlık Yardımı (Zorg Toeslag), 2022 yılında tek başına yaşayanlar için aylık en fazla 110 euroydu. Kişinin bu yardımı alması için gelirinin en fazla 25.000 europ olması gerekiyordu. Ancak 2023 yılında hem gelir sınırı (25.000 euro'dan 39.000 euro'ya) hem de verilen yardım miktarı yükseltildi. Bu sayede 2022 yılında yardım alamayan kişiler de bu yıl sağlık yardımı almaya hak kazandı.

2023 yılında sağlık yardımı miktarı da tek başına yaşayanlar için 154 euroya, çiftler içinse 256 euroya yükseldi. 

Bir kişinin 2022'deki geliri temelinde sağlık yardımına hak kazanıp kazanmadığı Vergi Dairesi ve UWV (İşsizlik Sigortası Kurumu) gibi kurumlarda bulunan bilgileri üzerinden görülebilmekte. Yetkililere göre birçok kişi hala sağlık yardımı alabileceğinin farkında değil ve bu nedenle başvuru da yapmıyor.

Nasıl başvurulur?
Vatandaşların sağlık yardımına hak kazanıp kazanmadığını sorgulamak ve gerekli olan durumda nasıl başvuru yapacağının açıklandığı mektupta, örneğin, kütüphane, belediye ve mahalle ekipleri gibi toplum kuruluşları aracılığıyla veya ücretsiz Vergi Telefonu (0800 - 0543) aranarak başvuru yapabilecekleri belirtilmiş durumda.

Sağlık yardımına hak kazandınız mı?
Toeslagen.nl/kaniktoeslagkrijgen web sitesinde, gelirinize dayanarak sağlık yardımı veya kira yardımına hak kazanıp kazanmadığınızı kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Tek başına yaşayan ve yıllık geliri 39.000 euroya kadar olan kişiler, sağlık yardımına başvurabilir. Sağlık yardımının miktarını da bu site aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.