Yıllar önce kurulan ve kuranların bile neredeyse adını unuttuğu dernek dün akşam Tilburg şehri yakınlarındaki Rijnen kasabasında yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen toplantı ile “iş dünyasında biz de varız” dedi.

Eyüp Gülnar TOTİL’in hedeflerini açıkladı
Başkan Eyüp Gülnar hoş geldiniz konuşmasında TOTİL hakkında bilgi vermekle birlikte, amaçlarını ve hedeflerini de açıkladı. 

Gülnar konuşmasında; “3 bin derneğimizin olduğu Hollanda’da ne yapabiliriz?” sorusuna cevap aramakla tekrar hayata geçirdikleri TOTİL’in bundan sonra kolektif hareket etmek ve Hollandalı kurum ve kuruluşlara “biz de varız” diyebilmek, birbirimizin tecrübelerinden faydalanmak, çağa ayak uydurmak, geleneksel ve klasik yöntemleri bir tarafa bırakıp bir üst seviyeye çıkmak için kurumsal, kalıcı bir yapıya sahip olacağını söyledi. 

Eyüp Gülnar, “Hollandalı Kkurumların kişilerden ziyade kurumları ciddiye aldığını biliyoruz. Ayrıca belirtmek isterim ki, Avrupalı Türk imajı sokak röportajlarında yansıtıldığı gibi değildir. Bu bakış açısını değiştirmek zorundayız” dedi.

Ali Yenice yeni yönetime başarılar diledi
TOTİL’in ilk başkanı Ali Yenice ise TOTİL’e ülkesel ve işadamları derneklerinin (HOTİAD’ı kastederek ) destek olmadığı için tabela derneği olmaktan ileri gidemediğini ifade ettiği konuşmasında yeni yönetime teşekkür edip, başarılar diledi.

Durmuş Doğan, Hollanda’da Türklerin siyasi ve ekonomik durumlarını değerlendirdi
TOTİL ile birlikte TNOP çatısı altında dernek sayılılarının 6 olduğunu belirttiği konuşmasında Hollanda’da Türkler siyasi ve ekonomik durumlarını değerlendiren Hollanda Türk Girişimci Dernekleri Platformu (TNOP ) Başkanı Durmuş Doğan,  “Hollanda’da 25-30 bin girişimcimiz var fakat bu gücü bir araya getirdiğimiz söylenemez… Hollanda’da iki önemli gücümüz var. 500 bin nüfus, 30 bin işveren… Bir, Bu gücü sandığa yansıtmıyoruz. İki, 8 milyarlık yatırımımız var fakat bu gücü etkin kullanamıyoruz. Bize düşen görev girişimcilerin gücünü bir araya getirmek” dedi.

Bize büyük dernekler destek vermediği için yıllardır tabela derneği olarak kaldık diyen
Ali Yenice’ye cevaben ise Durmuş Doğan, “Bizim kimseden desteğe ihtiyacımız yok, biz ayaklarımız üstünde durabilirsek, yerelde güçlü olursak, genelde ülke çapında da güçlü oluruz oluruz“ dedi.

“Hollanda Türk Sermayesinden oluşan bir bankanın zamanı geldi”
Hollanda Türk Sermayesinden oluşan bir banka kurulmasının zamanının geldiğine vurgu yapan Doğan, “Daha güçlü olmak adına kendi bankamızı kurmak şarttır. Ayrıca kendi hikayemizi kendimize anlatmak değil, Hollandalılara anlatmak zorundayız” diyerek sözlerini tamamladı.

Faruk Halıcı: toplumun varlığını hissettirmesinin üç olmazsa olmazını hatırlattı
HOTİAD Başkan Yardımcısı Faruk Halıcı konuşmasına kısaca HOTİAD hakkında bilgi vererek başladı.
“ Kutuluşunun 20. yılını kutlamaya hazırlandığımız HOTİAD (Hollanda Türk İşadamları Derneği) 30 üyeli ve yıllık cirosu 2 milyar Avro olan bir dernektir. HOTİAD olarak üye sayımızı 40’a çıkarma kararı aldık… HOTİAD’ın kuruluş amaçlarından ilk muhatap kurum bulmaktı. Bunu başardık, bildiğimiz gibi hemen günlerde yaptığımız etkinlikte Hollanda Ekonomi bakanı konuğumuzdu. Blr toplumun bulunduğu yerde varlığını hissettirmesi üç olmazsa olmaz vardır:  Eğitim, Ekonomik güç, Siyasi güç! Hepsinde bireysel olarak varız fakat birlikte olup muhatap bulamadığımız için biz bu gücü maalesef arzu ettiğimiz şekilde harekete geçiremedik. HOTİAD olarak yanınızdayız” dedi.

Veysel Parlak: Hollanda’nın dünya ticaretindeki yeri ve önemi malumunuz
Son konuşmacı T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Veysel Parlak, örgütlü toplumun önemine dikkat çekerek, “Sizler Hollanda’ya yatırım yapmak isteyen girişimciler için bir imkansınız” dedi ve Türkiye’nin ticaret hacmi açısından Hollanda’nın 8. sırada olduğuna vurgu yaptı.

T.C devleti olarak her gün onlarca Hollanda’da iş yapmak isteyen insanlarla karşılaşıyoruz, Hollanda’nın dünya ticaretindeki yeri ve önemi malumunuz. Bu yüzden sizlere Ataşeliğimizin kapıları her zaman açık. Türkiye Ekonomi bakanlığı olarak her türlü desteğe hazırız. Sizleri Ankara’da bakanlığımızda ağırlayarak sektörel olarak iş dünyası ile buluşturmak, karşılıklı yatırım imkanlarını değerlendirmek elzemdir”

Konuşmaların ardından TOTİL Başkanı Eyüp Gülnar tarafından konuşmacılara çiçek takdim edildi, toplantıya katılan iş insanları, STK temsilcileri tanışma be sohbet etme imkanı buldu.

Kaynak: N’Haber

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.