Süpermarket zinciri Jumbo, “Jumbo Falafel (Vegan)” ürününü geri çağırdı. Şirket web sitesinde yer alan açıklamada ürünlerde zararlı Listeria bakterileri bulunma ihtimali olduğu belirtildi.

Jumbo market tarafından yapılan açıklamada, geri çağrılan ürünlerin 200 gramlık, “Jumbo Falafel (Vegan)” paketleri olduğu belirtildi.

Toplatılan ürünlerin açıklaması:
EAN kodu: 8718452486236
Son kullanma tarihi: 03-07-2022 ve 07-07-2022

Şirket açıklamasında, söz konusu ambalajlarda zararlı Listeria bakterisine rastlandığı, daha önceden üründen satın alan müşterilerin ürünleri tüketmemesi gerektiği belirtildi.

Listeria bakterisi ve Listeriozis rahatsızlığı
Listeria monocytogenes bakterileri doğada çok yaygındır; genel olarak hem evcil hem de vahşi hayvanlarca taşınır. Çiğ et, pastörize edilmemiş süt, çiğ meyve ve sebzelerde de bu bakterilere bulaşmış olabilir.

Listeriozis, Listeria monocytogenes bakterisiyle kontamine olmuş gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan ciddi bir enfeksiyon.

Uzmanlar, listeria bakterisinden kaynaklanan listeriozis enfeksiyonunun nadir görülen bir enfeksiyon olmasına rağmen özellikle bağışıklığı zayıf olan kişilerde, hamile kadınlarda ve yaşlılarda çok ciddi sonuçları olabileceğini belirtiyor. 

Bakterinin yol açtığı genellikle ateş ve kas ağrıları, bazen de öncesinde ishal veya gastrointestinal semptomlar gibi rahatsızlıklar bir doktor gözetiminde rahatlıkla atlatılabiliyor ve büyük bir endişeye yol açmıyor. Buna karşı yaşlılar, çocuklar ve hamileler gibi bağışıklık sistemi daha zayıf bireylerde oluşan bir enfeksiyon hayati tehlike arz edebiliyor.

recall_jumbo-lekker-veggie_falafel

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Editör: Aslı Onuş