Hükümet, yükseköğrenim kurumları ve Devlet ve Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) yetkilileri ile yaptığı uzun görüşmelerin ardından Hollanda’da oluşturulacak İmam Yetiştirme Programı için düğmeye bastı. HBO lisans derecesinde verilecek eğitimin zamanla Hollanda eğitim sistemi içerisinde kalıcı hale gelmesi sağlanacak. 

Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı tarafından yayınlanan ve yurtdışından gelen imamların Felemenkçe konuşamadığını ve Hollanda kültürünü tanımadığı belirtilen kararda, bu imamlar için “Bizim norm ve değerlerimize ve aynı zamanda Hollandalı Müslümanların ihtiyaç ve yaşam dünyasına yeterli uyum sağlayamaz.” şeklinde ifade kullanıldı. 

Bakanlık; Hollanda hükümeti tarafından tanınan ve finanse edilen, yükseköğretim düzeyinde bir imam eğitimi programının başlatılmasını önemli bulduğuna vurgu yaparken, böylece Hollanda’daki Müslüman toplulukların, köken ülkelerinden bağımsız olarak, “inançlarını Hollanda bağlamında kendileri şekillendirebilecekler” ifadesine yer verdi.

Vrije Universiteit Amsterdam (VU), Amsterdam Yüksek Okulu (HvA) ve IPABO Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu  iştirakiyle gerçekleştirilecek HBO lisans derecesindeki program, planlandığı şekilde giderse 2025 yılı Eylül ayında eğitim vermeye başlayacak. 

Bakanlık açıklamasında belirtilen hususlara göre, eğitim kurumları İmam Eğitimi içeriğini oluşturmakta serbest olacak ancak programın Hollanda eğitim sistemine uyması gerekecek. Bu eğitimi vermek isteyen okullar, eğitimin içeriğini, idari yönetmeliğini ve öğrenciler için gerekli olan düzenlemeleri yapmakla yükümlü olacak. Hükümet sadece eğitimin Hollanda yasalarınca yüksekokul ve üniversite yönetiminden beklenen kalite normunu karşılayıp karşılamadığını kontrol edecek.

Bakanlık açıklamasında, Amsterdam Vrij Universiteit, Amsterdam Yüksek Okulu ve IPABO Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu iştiraki ile açılacak İmam Eğitim Programı için bu yıl Nisan ayında başvuru yaptığı ve bu başvurunun kabul edildiği belirtildi. 

Plana göre öğrenci kayıtları Ekim 2024'ten itibaren Studielink üzerinden açılacak. Eğitim kurumları yeni imam eğitiminin Eylül 2025'te başlamasını hedefliyor. Başladıktan sonra, yükseköğrenimdeki tüm eğitimlerde olduğu gibi imam eğitimi programı da her altı yılda bir NVAO tarafından kalite açısından değerlendirilecek. Bu şekilde İmam Eğitimi’nin tanınmış eğitim sistemi içerisinde kalıcı olarak yerleşmesi sağlanacak. 

Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından daha önce yapılan bir açıklamada, Hollanda’daki İmam Eğitimine, beş yıllık bir süreç için 2 milyon euroluk bir bütçe ayrıldığı belirtilmişti. Bu bütçeden faydalanmak isteyen ve yeni bir eğitim programı başlatacak olan eğitim kurumlarının 1 şubat 2024 tarihinden önce başvuru yapması gerekmekte. 

Bakanlık tarafından açıklanan İmam Eğitim Programı ile ilgili karar metnine buradan ulaşabilirsiniz.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.