Ipsos I&O tarafından yapılan bir ankete göre, yaklaşık 450 bin kişi her ay yeterli beslenemiyor veya tek düze besinlerle ayı geçirmek zorunda kalıyor. Bu sonuçlara yönelik bir açıklama yapan Kızıl Haç bunun başlıca nedeninin vatandaşların yeterli gelire sahip olmaması olduğunu belirtti. Üç yıl önce yapılan anket sonucu ile aynı rakamların alındığını belirten Kızıl Haç hükümete, bu soruna yapısal çözüm bulması çağrısında bulundu.

Kuruma göre, Hollanda'da gıda ihtiyacı olan herkes gerekli yardımı alamıyor. Gıda eksikliği yaşayan kişilerin çoğunun yardım istemeyi “utanç” unsuru olarak gördüğü belirtilen kurum açıklamasında, "Ayrıca, herkes yardım yolunu nasıl bulacağını bilmiyor ve bazıları gıda yardımı almaya hakları olmadığını düşünüyor." ifadesine yer verildi.

Ipsos anket sonuçlarına göre gıda sıkıntısı her yaştan insan arasında görülmekle birlikte, bekarlar ya da çocuklu ebeveynler arasında nispeten daha yaygın. Kızılhaç, özellikle büyük şehirlerde insanların çok az ya da çok az çeşitlilikte gıda tükettiğini bildiriyor.

Kuruluş, 450 bin kişinin kaba bir tahmin olduğunu, bu sayıya evsizler ve oturma izni olmayanların dahil edilmediğini, asıl sayının çok daha fazla olduğunu da belirtti.

Goossens: Bu, sessiz bir felaket 
Kızılhaç Genel Müdürü Harm Goossens, ülkemizde gıda için yeterli parası olmayan insanların sayısını sadece bir rakam olarak nitelendirmiyor ve "Bu, sessiz bir felaket.” yorumunu yapıyor.  Goossens, bu gruptaki insanların ‘market alışverişi için çok az parası kalan ve akşamları sadece biraz limonata içen ve çocukları yemek yesin diye kendileri öğün atlayan’ insanlardan oluştuğuna vurgu yapıyor.

Goossens üç yıl önce de böyle bir araştırma yaptıklarını ve sayının aynı kaldığını gördüklerini belirterek, "Yani hükümet tarafından alınan önlemlere rağmen hiçbir şey değişmedi. Yapısal bir çözüm sağlamak hükümetin görevidir." açıklamasında bulundu.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

DENK lideri Van Baarle: Wilders’lı ‘aşırı sağcı yıkım koalisyonu’ Hollanda için felaket olacak! DENK lideri Van Baarle: Wilders’lı ‘aşırı sağcı yıkım koalisyonu’ Hollanda için felaket olacak!

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.