Motorlu Taşıt Sürücü Test Merkezi CBR’in bu yıl mayıs ayında yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, ehliyet almak için başvuru yapan adaylar iki yıl önceye göre yaklaşık 600 euro daha fazla masraf yapmak durumunda kalıyor.

Ehliyet adaylarının ortalama 43 ders alması gerektiği belirten CBR, bir saatlik ders ücretinin ortalama yüzde 80 artarak 45-61 euro bandına kadar yükseldiği belirtildi. Buna göre dersler için ödenen miktar ortalama 2300 euroya çıktı.

Bu yıl yazılı sınavın ücreti 41 euroya ve direksiyon sınavının ücreti ise 126 euroya çıktı. 

CBR’in ehliyet alan 3 bin 100 aday üzerinden yaptığı araştırmaya göre, bu yıl bir adayın sürücü belgesi almak için ödediği miktar, 2019 yılına göre yüzde 33 artarak, 3060 euroya çıkmış oldu.

CBR bir adayın teori sınavına ortalama iki ila üç kez girdiğini, bunun da ortalama maliyeti 100 euroya çıkardığını belirtiyor. Direksiyon sınavına gelince, adayın bir veya iki kere sınava girebileceği bu şekilde maliyetin artacağı tahmin ediliyor.

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: CBR

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.