Hükümet,1969'daki yüzde 8,05’lik altı aylık zamdan bu yana ilk kez asgari ücretlere yüzde 10,15 oranında zam yaptı. Yapılan bu zam ödeneklerin de artmasına neden oldu. Özellikle çocuklu aileleri ilgilendiren ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen Kinderbijslag ödeneği de arttı.

Çocukların yaşına ve ikamet ettiği adrese bağlı olarak verilen çocuk parası, üç aylık dönemler halinde ödenmekte.  Çocuk paraları 0-5 yaş grubu, 6-11 yaş grubu ile 12 ve üstü yaş grubu olarak üç ana grupta toplanmakta. 

Belediye, çocuğun doğum kaydını SVB'ye iletir. Bildirimden yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra SVB aileye bir açıklama mektubu gönderir. Aileler daha sonra çocuk parası için SVB’nin web sitesi üzerinden başvuru yapabilir. 

Ailelerin çocuk parası alabilmesi için Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SVB) kurumun web sitesi üzerinden başvuru yapması gerekmekte.

Kinderbijslag ödeneğinde evde yaşayan, 3-18 yaş arası engelli çocuklar için bir ayrıcalık bulunmakta. Bu çocuklar için ailelere çifte çocuk parası ödenmekte.

Çocuğu hastalık veya rahatsızlık nedeniyle günlük yaşamında kısıtlamalar yaşayan ve bunun sonucunda bakım ve ebeveyn görevleri ciddi şekilde ağırlaşan ailelere veya çocuğa yoğun bakım verilmesi gereken durumlarda, çifte çocuk parası ödemesi yapılmakta. Bu durumda Bakım İhtiyaçları Değerlendirme Merkezi (CIZ) başvuru yapan ailenin durumunu inceleyerek SVB’ye tavsiyede bulunmakta.

2023 Kinderbijslag miktarları
Asgari ücret zammı ile birlikte 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle kinderbijslag miktarlarına da zam yapıldı. 

Yaş gruplarına göre bakıldığında;

  • 2022 Yılında 249,31 euro olan 0-5 yaş grubu ödeneği önümüzdeki yıl 269,31 euroya yükseldi.
  • Bu yıl 302,74 euro olan 6-11 yaş grubu ödeneği 327,56 euroya çıkarken, 
  • 12-17 Yaş grubundakilerin aldığı ödenek miktarı ise 356,16 eurodan, 385,37 euroya yükseltildi.

Kinderbijslag hakkında daha geniş bilgi almak veya başvuru yapmak için Sosyal Sigortalar Kurumunun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Asgari ücrete bağlı olarak diğer ödeneklerde yapılacak zam miktarlarını öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Alexander Dummer - Unsplash

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.