İnsan Ticareti ve Çocuklara Yönelik Cinsel Şiddet Ulusal Raportörü'nün, 2017-2021 dönemine ilişkin yayımlandı.

Rapora göre Hollanda’da cinsel istismara maruz kalan çocukların yüzde 35'i, yardım konusunda yetersiz kalındığı için tekrar mağdur oluyor.

Ulusal Raportör Conny Rijken raporda, çocuklara yönelik cinsel şiddetin yaygın olduğunu ve mağdurlar için uzun süreli sonuçları bulunduğunu dile getirdi ve “Gençlerin nispeten sık sık tekrar bir suçun kurbanı olduklarını görmek de çok rahatsız edici.”dedi.

Çocuklar beş yıl içinde yeniden mağdur oluyor

Raporda, ülkede 2020'de yaşları 15 ila 17 olan yaklaşık 95 bin kız ve 34 bin 500 erkeğin, en az bir kez cinsel istismara uğradığı belirtildi. Bunun söz konusu yaştaki kızlarda yüzde 37,8’e, erkeklerde yüzde 13,4’e tekabül ettiği kaydedildi.

Hollanda İstatistik Ofisi CBS’den alınan rakamlar da yaşları 15 ila 17 arasındaki çocuklarda, kızların yaklaşık yüzde 37'sinin ve erkeklerin yüzde 13'ünün bir tür cinsel şiddet veya istismar yaşadığını göstermekte.

Yayınlanan raporda; cinsel istismara maruz kalan yaşları 13 ila 17 olan çocukların yüzde 35'inin beş yıl içinde yeniden mağdur olduğu ifade edilirken, bu oranın yaşları 0 ila 12 olan çocuklarda ise yüzde 14 olduğu belirtildi.

Ortaya çıkan tablonun “endişe verici” olduğu dile getirilen raporda, çocuklara yönelik cinsel istismarla mücadelede birçok alanda yetersiz kalındığı ve çocukların çoğu zaman tekrar mağdur olduklarına işaret edildi.

Raporda mağdurların yardım alma konusunda nereye başvurmaları gerektiğinin belirsiz olduğu bilgisi paylaşıldı.

© Sonhaber.eu

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.