Bu sabah saatlerinde Den Haag merkezine gitmek için traktörleri ile yola çıkan yaklaşık 40 kadar çiftçi, polis tarafından engellendi. En az dört traktöre el konulduğu belirtiliyor.

Den Haag belediyesi bugün yapılacak 2023 Bütçe günü nedeniyle, dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada şehirde acil durum ilan etmişti. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Traktörleriyle şehirde gösteri yapmak isteyen çiftçiler geri gönderilerek, gerekirse şehir sınırından başka bir yere yönlendirilecek.” şeklinde belirtildi.

Belediyenin ve polisin uyarılarına rağmen bu sabah saatlerinde gelen haberlere göre yaklaşık 40 kişilik bir çiftçi grubu traktörleri ile Den Haag’a doğru yola çıktı.. Şehir girişinde polis tarafından durdurulan çiftçilerin, verilen acil durum emri ve yönlendirmelere uymadığını belirten polis, bazı traktöre el koydu. Traktörleri taşımak için bir ordu aracı da hazır bulundu. Bilindiği kadarıyla herhangi bir tutuklama yapılmadı.

Den Haag polisi bu sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da “Az önce Den Haag’daki Schenk viyadükte bir dizi traktöre acil durum düzenini ihlal ettiği için el koyduk. Çiftçiler traktörlerini merkeze sürmeye çalıştılar ve bizim yönlendirmemize uymadılar. Acil durum emri yürürlüktedir.” şeklinde ifade yer aldı.

Belediye Başkanı Jan van Zanen Salı sabahı NOS Radyo1’de yaptığı açıklamada “Çiftçilerin burada olmasına ve gösteri yapmasına izin verilir, herkesin bunu yapmasına izin veriliyor. Ama büyük ekipmanlarla değil. Her şeyden önce halk için güvenli olmalı, bu her zaman bizim çizgimizdir” ifadesini kullandı.

ANWB'nin bir sözcüsü ise otoyolda ilerleyen traktörler nedeniyle A29'da 3 kilometrelik bir trafik sıkışıklığı olduğunu aktardı.

Binlerce çiftliğin kapanması öngörülüyor
Hollanda'da temmuz ayının başından bu yana aralıksız olarak hükümetin azot emisyonunu azaltmaya yönelik kararlarını protesto eden çiftçiler birçok eylem gerçekleştirdi. 

Hükümetin, büyük oranda azot emisyonuna sebep olduğu gerekçesiyle ineklerin sayısını azaltma kararını protesto eden çiftçiler, 22 Haziran'da Stroe kentinde bugüne kadarki gösterilerin en büyüğünü hayata geçirmişti.

Hükümet, yerel mahkemelerin iklim değişikliği hedeflerinin gerisinde kaldığı gerekçesiyle verdiği ihlal kararlarının ardından ülkenin çoğu bölgesinde azot emisyonunu 2030'a kadar yüzde 50, bazı bölgelerinde ise yüzde 70 ve 95 azaltma hedefi koymuştu.

Hollanda Maliye Bakanlığı'na dayandırılan verilere göre, ülkede 2030 yılına kadar azot emisyonunu azaltmaya yönelik hedefler nedeniyle 11 bin 200 çiftliğin kapanması öngörülüyor. 17 bin 600 çiftliğin ise mevcut hayvan sayısını üçte birden fazla azaltması bekleniyor.

Foto: Den Haag Polisi

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş