Çiftçiler hükümetin azot politikasını protesto etmek için başlattıkları eylemde dün akşam saatlerinde Doğa ve Azot Bakanı Christianne van der Wal'ın (Minister voor Natuur en Stikstof) evinin önünde toplandı. Bakanın evinin önündeki polis barikatını aşmaya çalışan çiftçiler, bir polis aracını kullanılamaz hale getirdi.

Polisin Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Doğa ve Azot Bakanı van der Wal'ın Hierden'deki evinin önünde toplanan bir grup çiftçinin traktörlerle polis barikatını aşmaya çalıştığı, bir polis aracını kullanılamaz hale geldiği ve polis memurları açısından güvenliğin sağlanamadığı için geri çekilmek zorunda kalındığı belirtildi.

Açıklamada, çiftçilerin bir gübre tankerini van der Wal'ın evinin önüne boşalttığı kaydedildi.

Polis amiri Willem Woelders'in "Protestocular çizgiyi açıkça aştı." şeklindeki sözlerine yer verilen açıklamada, Bakan'ın evinin önünde toplanılmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Polis gün boyunca devam eden gösterilerde kullanılan havai fişeklerin ve yol kenarlarında yakılan ateşlerin güvenliği tehdit ettiğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

“Görüntüler dehşet verici”

boeren-2
Yaşanan bu olay sonrasında birçok siyasetçi çizginin aşıldığını ifade ederek, protestocuları kınadı. 

NATO zirvesine katıldığı Madrid'den halka seslenen Başbakan Rutte, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, görüntülerin dehşet verici olduğunu ifade etti ve bir grup protestocunun tüm sınırların ötesine geçerek diğer tüm çiftçileri de kötülediğini belirtti.

Rutte “büyük bir çiftçi grubu medeni bir şekilde protestoya devam etmek istiyor.” ifadesini kullandı. 

Başbakan, bu türden protestoların "kabul edilemez" olduğunu ve gerekirse polis, belediye başkanları ve Savcılığın harekete geçeceğini vurguladı.

Çiftçilerin en kalabalık protestosu
Hollanda'nın farklı kentlerinden binlerce çiftçi, hükümetin tarım ve çevre politikalarını protesto için yüzlerce traktör ve tarım araçlarıyla 22 Haziran'da Gelderland bölgesindeki Stroe köyünde toplanarak büyük bir gösteri düzenlemişti.

Haftalardır hükümetin iklim politikaları kapsamında doğal alanlardaki nitrojen olarak bilinen azot salınımı azaltılma politikalarını protesto eden çiftçiler, son olarak Doğa ve Azot Bakanı van der Wal'ın Hierden'deki evinin önünde gösteri düzenledi.

Hükümetin azot salınımı için inek, domuz ve tavuk sayısında kısıtlamalar getirmesine karşı çıkan çiftçiler otoyolları kapatma eylemleri gerçekleştirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius çiftçilerin şiddet eylemlerini kınarken çiftçilerin rahatsızlığının farkında olduğunu fakat azot salınımını azaltmayı hedefleyen politikaların gerekli olduğuna değinmişlerdi.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Editör: Aslı Onuş