Alrijne Hastanesi, 2023 yılı için sigorta şirketleriyle anlaşılan sağlık bütçesinin şimdiden neredeyse tükendiğini bu nedenle Leiden ve Alphen aan den Rijn’da bulunan ameliyat haneleri ekim ayı için kapatacağını açıkladı. Planlanan ameliyatların iptal edileceğini duyurdu. Hastanenin bu açıklamasına büyük sağlık sigortası şirketlerinden tepki geldi. Zilveren Kruis ve CZ daha önce yapılan görüşmelerde bütçenin artırılabileceğini belirttiklerini ifade etti. Menzis hastaların mağdur edilmeyeceğini açıkladı.

Hastane açıklamasında, ekim ayında Zorg & Zekerheid şirketine bağlı hastaların Alrijne'de tedavi görmeye devam edebileceğini, diğer tüm sigorta şirketlerine bağlı hastaların kabul edilmeyeceği kaydedildi. Hastanenin Leiderdorp'taki ameliyathanesi ise hizmet vermeye devam edecek.

Ekim ayında planlanan yaklaşık 350 ameliyatın iptal edildiğini belirten hastane, sadece acil ameliyatların, onkolojik tedavilerin, 16 yaşına kadar olan çocuk sağlığı hizmetlerinin, doğum ve artroz bakımının normal bir şekilde devam edeceğini duyurdu.

Yıllık olarak Leiden ve Alphen aan den Rijn bölgesinden yaklaşık 350 bin hastaya hizmet veren hastane ameliyatların durdurma nedeninin, hasta yoğunluğunun artması ve 2023 yılı için kararlaştırılan sağlık bütçesinin yetersizliği olduğunu belirtiyor. Hastaneye göre tüm bütçe sorunlarının altında yatan esas neden nüfusun yaşlanması ve sağlık hizmetine olan ihtiyacın artması. 

Büyük sağlık sigortası şirketleri, hastanenin açıklamasını şaşkınlıkla karşıladı. Zilveren Kruis, Alrijne hastanesi ile yaz dönemi öncesi yapılan görüşmelerde, hastaların mağdur olmamasını garanti altına alınması karşısında hastaneyi destekleyeceklerini ilettiklerini açıkladı. 

CZ şirketi ise “Hastanenin neyle karşı karşıya olduğunu biliyoruz ve bunu hemen atlatacağımızdan eminiz.” açıklamasında bulundu. 

Bir başka büyük sigorta şirketi olan Menzis ise bu durumun hastalarda huzursuzluğa neden olduğunu dile getirdi. Şirket sözcüsü hastane ile görüşmelerin devam ettiğini ve hastalara sağlanan bakımın karşılığının ödeneceğini dile getirdi. 

Hollanda Sağlık Otoritesi (NZa) de gerektiğinde hastaların bakımının başka bir hastanede gerçekleştirilebileceğini ancak tarafların aralarında "profesyonel bir şekilde işbirliği yapmalarının ve birbirleriyle iyi anlaşmalar sağlamalarının" beklediklerini ifade etti.

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Alrijne Hastanesi

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş