Asgari ücrete zam yapılıyor, kira artışı durduruluyor, küçük şişelere depozito geliyor. 1 Temmuz tarihinden geçerli olacak bu ve benzeri değişiklikler haberimizde.

Meclis tarafından kabul edilen ve 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan kurallar şu şekilde sıralanıyor:

Asgari ücrete zam

Brüt asgari ücret miktarı 16 euro zamlanarak 1701 euroya yükseldi. Bu zam daha çok süpermarket sektörü ve catering endüstrisindeki maaşları etkileyecek.

Biriktirilen tatil günleri hükmünü yitiriyor

Çalışanlara 2020 yılı için tahakkuk edilen resmi tatiller, Temmuz ayından sonra kullanılamayacak. Bu kural, yasal asgari sınırı aşan fazladan tatiller için geçerli olmayacak. İşveren, çalışanlarına, tatil haklarının sona erme süresini zamanında bildirmekle yükümlü olacak. Bu sayede çalışanlar, tatil günlerini kullanma fırsatına sahip olabilecek. Eğer işveren bu uyarıyı yapmazsa, çalışanlar ileri tarihte yine bu hakkını kullanabilecek.

Yabancı personel için oturma izni başvurusu daha kolay olacak

Yurt dışından eleman getirmek isteyen start-up'lar için uygulanan kurallarda esneklik yapıldı. Yüksek vasıflı göçmenler için uygulanan yüksek maaş şartı kaldırılarak daha kolay oturma izni alabilecek.

Kira artışı donduruldu

Sosyal konut sakinleri 30 Haziran 2022'ye kadar (gelir artışına bakılmaksızın) kira artışı  ödemeyecek. Hükümete göre bu durum hane başına 6 euro kazanç sağlayacak.

Hükümet, konut birlikleri ve diğer büyük konut şirketlerine sübvansiyon ödeyecek.

Özel sektördeki kiralara ise ilk kez en fazla yüzde 2,4 zam kuralı getirildi.

Turistlere oda/ev kiralayanlar kayıt altına alınıyor

Turistik amaçlı kiralamalarla ilgili yasanın bir uzantısı olarak Airbnb ve Booking.com gibi oda ve ev kiralayan şirketlere kayıt zorunluğu getirildi. Bu şirketler; bir şehirde reklam vermek istediklerinde, önce belediyeye başvurmak zorunda olacak.

Bu sayede özellikle Amsterdam, Bergen ve  Zaanstad  gibi turistlerin yoğun ziyaret ettiği belediyeler, şehirde hangi konutların kiraya verildiğini daha kolay takip edebilecek.

Elektrikte gece-gündüz tarifesi kaldırıldı

Gece ve gündüz tarifeleri arasında otomatik olarak geçiş yapabilen 'Akıllı sayaç' sahibi olmayanlar, yani eski usul iki göstergeli sayaç kullananlar, 1 Temmuz'dan itibaren tek ücret ödeyecek. Başka bir değişle düşük ücretli gece tarifesi kalkacak.

Hanelerin değişken enerji oranları da geçen yıla göre yüzde 25 oranında artacak. Bu zamla birlikte yıllık  bazda enerji tarifesi yaklaşık 160 euro zamlanacak.

Gayrimenkul ekspertiz (taxatierapport) ücretine zam 

Yeni Avrupa kurallarının bir sonucu olarak, bir konutun değerlendirilmesi (taxatie)  için yapılan ekspertiz masraf bedelleri muhtemelen birkaç yüz euro artacak. Bunun yanısıra değerlendirme raporları daha detaylı olacak.

Temmuz ayından itibaren yeni bir ipotek alırken, daha ucuz ve standart olduğu için tercih edilen çevrimiçi (online) ekspertiz raporları kabul edilmeyecek.

AB dışından alışverişlere KDV (BTW) ayarı

1 Temmuz'dan itibaren Avrupa Birliği dışından yapılan alışverişlere ilişkin yeni kurallar yürürlüğe girecek. Yeni AB kurallarına göre; 22 euronun altındaki alışverişlere de yüzde 21 KDV ödenmesi gerekecek.

Alışveriş yapılan web sitelerinin KDV artışını toplam miktara eklemesi gerekecek. Aksi halde alışveriş yapan kişi, paket Hollanda'ya ulaştığında online ödeme yaparken 4 euro, belirlenen bir noktadan paketini alırken ise 7 euro ekstra ödemek zorunda kalacak.

Küçük şişelere depozito

Hollanda'da hala çok az geri dönüşüm olduğu için küçük plastik şişelere de depozito eklenmesine karar verildi. Buna göre hali hazırda  büyük şişelere uygulanan 25 euro cent depozitoya ek olarak, küçük şişelere de 15 euro cent depozito eklendi. Depozito bedelleri sadece üzerinde logo bulunan şişelere uygulanacak.

Alkol yasında değişiklik

Yeni Alkol Yasası'na göre horeca hariç, süpermarketler, içki mağazaları ve çevrimiçi mağazalar en fazla yüzde 25 indirim yapılabilecek.

İnternet üzerinden satın alınan alkolde müşteri yaşını belirtecek. Bu alışverişlerin teslimatında kişinin yaşı kontrol edilecek.

Bir kafede veya restoranda, kendi çocuğuna dahi olsa hiçbir yetişkin, reşit olmayan bir çocuğa alkol satın alamayacak. Bu kuralı ihlal eden yetişkine para cezası kesilecek.

Yeni yasada horeca sektöründe staj yapan meslek öncesi orta öğretim (vmbo) öğrencilerine bir ayrıcalık tanındı. Şuanki yasaya göre onaltı olan alkol servisi yapabilme yaşı, on dört yaşına indirildi.

Çağrı merkezlerinin tacizine son

"Beni-arama" kayıt sistemi (Het Bel-me-niet-register) yerine Katılım Sistemi (opt-in-systeem) yürürlüğe girecek.

Yeni sisteme göre şirketler tarafından aranmak isteyen kişi telefon numarasını bu sisteme kayıt yaptıracak. Aksi halde hiç bir şirket kişiyi arayamayacak.

Şirketler ise kayıtlı olan müşterilerinin bilgilerini 3 yıl boyunca saklamak zorunda olacak. Ayrıca gizli numaradan arama yapamayacak.

ATM'lerden para çekmek pahalıya gelecek

Bir yıl içerisinde toplan 12 bin euro ve üzeri para çeken kişiler, bu miktardan sonra yapacakları her para çekişlerinde, daha fazla işlem parası ve komisyon ücreti ödeyecek.

Bu uygulamaya ilk önce ABN Amro başlayacak. Yaz döneminden sonra da Rabobank bu uygulamaya geçecek.

Avrupa korona seyahat sertifikası

1 Temmuz'dan itibaren Avrupa'da gezecek vatandaşların  korona seyahat sertifikası alması gerekecek.

AB içerisinde seyahat edecekler alacakları QR kodu sayesinde, koronaya karşı aşılandığını, PCR testinin negatif olduğunu veya hastalığı atlattığını  gösterebilecek.

Bilindiği üzere yurtdışına çıkacak olan kişiler Temmuz ve Ağustos aylarında ücretsiz PCR testi yaptırabilecek.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU