banner124
banner112

Hollanda'da marketlerde satılan çocuk gıdalarının yüzde 70'i sağlıksız

banner94

Unicef tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, Hollanda'da süper marketlerde satılan çocuklara yönelik ürünlerin %70'inin sağlığa zararlı içerikler barındırdığı ortaya çıktı. 

HOLLANDA 01.09.2020, 11:03 12.09.2020, 16:47
Hollanda'da marketlerde satılan çocuk gıdalarının yüzde 70'i sağlıksız
banner119

Hollanda marketlerinde satılan 2000 yiyecek ve içecek ürünü üzerinde yapılan incelemede, bu ürünlerin %70 gibi büyük bir oranında sağlığa zararlı fazlalıkta şeker bulunmasının yanında, bu ürünlerin doymuş yağ içerdiği, tuz oranının Fazla olduğu veya yeterli besin değeri taşımadığı anlaşıldı. 

Araştırmaya yapanlar özellikle çocuklar için üretilen, özel reyonlarda satılan ve üstünde çocuk ya da bebek gibi isimler bulunan, renkli ve çekici paketlerde satılan ürünleri araştırdıklarını açıkladılar. Bu ürünlerden bazılarının, okula giden çocukların çantasında yer bulan, içecek ve hazır kurabiyeler olduğu da ifade edildi. 

Araştırmada incelenen kahvaltılık ürünlerden sadece birinin sağlık normlarına uygun içerik taşıdığına dikkat çekildi. 

Uzmanlar, alışverişi çocukların değil büyüklerin yaptığını hatırlatarak, anne-babalardan sorumluluk almalarını ve çocuklarına ne yedirip ne içirdiklerini incelemelerini tavsiye ediyorlar.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU 

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@