DENK partisinin kurulduğu günden bu yana Hollanda parlamentosuna taşıdığı Çin devletinin Doğu Türkistanlılara karşı yaptığı zulüm Hollanda Parlamentosu’nun çoğunluğu tarafından soykırım olarak nitelendirildi.

Parlamentoya sunulan yazılı önerge ile, Doğu Türkistanlılara karşı zorunlu organ nakli yaptıran, Doğu Türkistanlı bayanları zorunlu olarak Çin kökenli vatandaşları ile evlendiren, 100 binlerce Doğu Türkistanlıyı çalışma kamplarında çalıştıran ve sayısızca baskıcı uygulama yapan Çin devletine karşı ciddi bir adım atılmış oldu.

Yıllardır Doğu Türkistandaki soykırımın gündeme gelmesi için mücadele eden Tunahan Kuzu: ‘Çin devletinin zalimliği Hollanda parlamentosu tarafından soykırım olarak nitelendirilmesi güzel bir gelişme ama yeterli değildir. DENK partisi olarak bugün Hollanda parlamentosunda ek tasarı sunarak Hollanda devletinin Çin devletini uluslararası savaş suçları mahkemesine şikayet etmesi ve 10.000 Uygur Türküne mülteci statüsü vermesi için ek önerge sunacağım’ ifadelerini kullandı. 

Önergeyi DENK’ın yanı sıra D66, GroenLinks, PVDA, CDA, Partij voor de Dieren, Christen Unie, 50 Plus, SP ve bağımsız milletvekilleri de destekledi.

Önerge gün sonunda parlamentoda oylamaya sunulacak.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU