Rusya Devlet Başbakı Vilademir Putin’in askeri kısmi seferberlik ilan ettiğini açıklamasının ardından çeşitli ülkelerden açıklamalar gelmeye başladı.

Bugün Temsilciler Meclisinde yapılan bütçe görüşmeleri öncesi bir açıklama yapan Başbakan Mark Rutte, Putin’in panik içinde hareket ettiğini belirtti ve “Elbette, Ukrayna'nın Batı desteğiyle Rus saldırganlığına karşı başarılı bir şekilde hareket etmeye başladığını görüyorsunuz.” şeklinde ifade kullandı. 

Rusya'dan gelen tehlikenin arttığını düşünmediğini belirten Rutte, "Ayrıca garip şeyler yapmak Rusya'nın çıkarına değil. O zaman onların da çok büyük sorunları olur." dedi. 

Ukrayna'daki savaşın nükleer silahların kullanılmasıyla sonuçlanabileceğine dair olan Rus söyleminden de etkilenmediğini belirten Rutte, bu konunun çok sık dillendirildiğini belirtti ve "aynı zamanda bir kereden fazla duyduğumuz bir söylem." dedi.

“Gerçek şu ki, Macaristan kadar büyük bir alan hala Ruslar tarafından işgal ediliyor.” diyen Başbakan Rutte “Kesinlikle bitmedi. Dik durmalıyız, Ukrayna'yı desteklemeye devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Rusya'nın kısmi seferberlik ilanına dünyadan gelen ilk tepkiler
Ukrayna: Sürpriz değil

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, Rusya'nın kısmi seferberlik ilan etmesinin sürpriz bir gelişme olmadığını ve bu kararın savaşın Moskova'nın planına göre ilerlemediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. 

AB: Putin nükleer bir kumar oynuyor
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, günlük basın toplantısında, Rusya'da kısmi seferberlik ilanı ile dün Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson'da ayrılıkçıların Rusya'ya katılma konusundaki referandum kararını değerlendirdi. Stano, son kararların, "Putin'in yıkıcı savaşını devam ettireceğine ve artıracağına yönelik uluslararası camiaya verilmiş açık bir işaret" olduğunu söyledi.

"Tüm bunlar, Putin'in krizin çözümüne katkı vermek istemediğini, krizi daha da derinleştirmek istediğini gösteriyor." diyen Stano, uluslararası hukukun ve BM sözleşmesinin ihlal edildiğini belirtti Putin'in ülkesini savunmak için nükleer silah dahil, her yolu deneyeceğine yönelik sözleri sorulan Stano, "Putin nükleer bir kumar oynuyor" dedi.

İngiltere: Putin’in tehditleri ciddiye alınmalı
İngiltere Dışişleri Ofisi'nden devlet bakanı Gillian Keegan konuya ilişkin açıklamasında, Putin'in tehditlerinin ciddiye alınması gerektiği belirtildi. Keegan, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada Putin'in Batı'ya çok sayıda silahı olduğu yönündeki tehdidini 'ürpertici' olarak nitelendirdi. "Bu ciddi bir tehdit ama daha önce yapılmış bir tehdit" diyen Keegan, “Putin'in tehdidi ciddiye alınmalı. Bu açıkça bir gerginlik tırmanışıdır" şeklinde konuştu.

ABD: Zayıflık ve başarısızlığın işaretleri
ABD'nin Ukrayna büyükelçisi Bridget Brink, Resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada seferber klik kararının 'zayıflık' işareti olduğunu belirterek, "Sahte referandumlar ve seferberlik kararı Rusya'nın başarısızlığının işaretleridir. ABD, Ukrayna topraklarının ilhakını asla tanımayacak ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" dedi.

 Almanya: Rusya’dan yanlış bir adım daha
Alman Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Putin’in açıkladığı karara yönelik “Rusya'dan gelen bir başka kötü ve yanlış adım” yorumunu yaptı ve bu hamleye karşı nasıl yanıt verileceği konusunda istişare edileceğini belirtti.

Çekya: Savaşı tırmandırma girişimi
Çekya Başbakanı Petr Fiala Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberliği, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı tırmandırma girişimi olarak nitelendirdi.

Letonya: Nazi Almanyası kadar tehlikeli
Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkēvičs, Moskova’nın ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçan Rus vatandaşlarına, güvenlik endişeleri sebebiyle ülkesinde sığınma imkânı sağlanmayacağını duyurdu.

Moskova’nın şantajına boyun eğilmemesi gerektiğini söyleyerek Ukrayna’ya destek çağrısı yapan Rinkēvičs, günümüzde Rusya’nın Avrupa ve dünya barışına yönelik olarak ‘Nazi Almanyası' kadar tehlike arz ettiğini söyledi.

Putin’den batıya uyarı: Blöf değil
Rus lider Vilademir Putin Rusya'da askeri kısmi seferberlik ilanı verdiğini açıkladığı konuşmasında sık sık Batı'yı hedef aldı. Putin, "Batı, Rusya-Ukrayna barışını istemiyor. Zamanında SSCB'yi böldüler, şimdi sıra Rusya'ya geldi. Hedefimiz Donbas'ı özgürleştirmek. Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı'ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil" ifadelerini kullandı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş