Avrupa Birliği'ne (AB) dahil edilen Hırvatistan, dün itibarıyla resmi olarak euro kullanmaya başladı. Halk ise henüz madeni paraların çeşitliliğine alışamadığını belirtiyor.

2013'te AB'ye üye olan Hırvatistan, 1 Ocak'ta Schengen bölgesinin 27'nci üyesi haline gelirken, aynı zamanda resmi para birimini de kunadan euroya çevirdi. Bu kararla birlikte Hırvatistan AB içerisinde euro kullanan 20'nci ülke

Hırvatistan'da resmi para birimi 15 ocak itibariyle euro olurken, kunaların 2023 sonuna kadar postanelerde, 2024'te ise Hırvatistan Ulusal Bankasında euro ile değiştirilebileceği kaydedildi.

Halk henüz euroya alışamadı
Basına açıklama yapan bazı vatandaşlar, Hırvatistan'ın euro gibi dünyanın en büyük para birimlerinden birisini kullanmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederken, buna rağmen günlük hayata tam anlamıyla adapte olamadığını belirtiyor. 

Bazı vatandaşlar ise ortalıkta çok fazla madeni para olduğunu ve bunun karışıklık yarattığını belirtti. bazıları ise euro'nun kullanılmaya başlamasıyla fiyatların biraz arttığını kaydetti. 

Hırvatistan: 2013'te AB, 2023’de Schengen üyesi
Hırvatistan, AB'ye katıldığı 2013'ten bu yana Schengen kurallarını parça parça uygulamaya koydu. Hırvatistan, Schengen’e dahil olmanın mal ve hizmetlerin serbest, hızlı ve daha ucuz dolaşımı sayesinde ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını, rekabet gücünü artıracağını düşünüyor. Ülke, ayrıca Schengen üyesi olarak turizm gelirlerinin de artacağını tahmin ediyor.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak'tan itibaren ülke sınırlarının kara, demir ve deniz yoluyla yapılan ulaşım ve taşımacılığın, Schengen kurallarına uygun hale getirileceğini açıklarken, havalimanlarının tam olarak hazır hale gelmesi için 26 Mart 2023 tarihini belirlemişti.

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Moerschy - Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.