Vekâlet yoluyla kurbanlarını kestirmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) tarafından düzenlenen toplantılar, Amersfort HDV Mevlana Camii ve Rotterdam HDV Laleli Camii konferans salonlarında yapıldı.   

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantılara Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Ömer Özgül, Deventer bölgesi Din Hizmetleri Ataşesi Hüsnü Özmen, Rotterdam Bölgesi Ataşesi Dr. Muhammed Emin Altın, Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Muhlis Koç, şube başkanları ve yöneticileri, Din Görevlileri ile gönüllüler katıldı.

Programda Vekâletle Kurban organizasyonunun yapıldığı camilerin Başkanları Yusuf Aslan ve Metin Özyürek’ in ev sahibi olarak misafirlere yaptığı selamlama konuşması ile devam etti. Daha sonra kürsüye davet edilen Din Hizmetleri Müşaviri Sayın Dr. Ömer Özgül yaptığı açılış konuşmasında geçen yıl Vekâletle Kurban organizasyonunda görev alan Din Görevlisi, Dernek yöneticileri ve bağışta bulunan hayırseverlere teşekkür etti. 

Özgül, 2024 yılında daha çok mazlum ve mağdura bayram sevinci yaşatmak için hedef belirlediklerini, inşallah bu yolda gerekli gayretin gösterileceğinden emin olduğunu dile getirdi.

Amsterdam Schiphol havalimanında fenalaşan kadın, alanda ameliyata alındı Amsterdam Schiphol havalimanında fenalaşan kadın, alanda ameliyata alındı

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi yaptığı konuşmada, “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” teması ile yıllardır yürütülen Vekâletle Kurban Kesim Organizasyonunun mağdur ve mazlum coğrafyaların umudu olduğunu söyledi. Vekâletle Kurban Kesim organizasyonunun 1993 yılından bu yana yapıldığını, amacın Müslüman kardeşlerimize bayram sevincini yaşatmak ve mutluluğu paylaşmak olduğunu dile getirdi.

Hayırsever vatandaşlarımızın vekâletini verdikleri kurbanların dünyanın çeşitli ülkelerinde İslami usullere ve hijyen şartlarına dikkat edilerek kesildiğini vurgulayan Dr. Kondi, Diyanet’in her konuda olduğu gibi Kurban organizasyonunda da güvenin sembolü olduğunu ifade etti. Kurban fiyatlarının reel piyasa koşullarına uygun en gerçekçi rakamlarla belirlendiğini söyledi. Kendisinin de Vekâletle Kurban organizasyonunu gerçekleştirmek için Kenya’ya gittiğini hatırlatan Dr. Kondi, kurbanların İslami usullere uygun olarak kesildiğini, vekâlet verenlerin isimlerinin tek tek okunduğunu ve hayvanların kurban edilecek vasıfta olduğunu ifade etti.

Önceki yıllarda Hollanda’dan Vekâletle Kurban organizasyonu için Tanzanya’ya giden Enschede HDV Selimiye Camii başkanı Abdurrahman Biçici’de yaşadığı tecrübeyi görsellerle anlattı. Orada gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyen Biçici;  ihtiyacın zannedildiğinden daha fazla olduğunu belirterek, “daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak için gayret sarf etmeliyiz” dedi.

Hollanda Diyanet Vakfı Vekâletle Kurban Organizasyonu sorumlusu Turgay Ergezen ise katılımcılara organizasyon hakkında teknik bilgiler verdi. Program yapılan ikramın ardından sona erdi.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.