Yurtdışından Türkiye’ye yabancı plakalı araç götürmek isteyen gurbetçi emeklilerimizin merakla beklediği cevap geldi. AK Parti İstanbul milletvekili, Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, yurtdışından emekli olan vatandaşlarımızı sevindirecek haberi verdi. 

1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile emekli vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri, yabancı plakalı araçlarını Türkiye'de maksimum 4 yıl (730 + 730 = 1460 gün) bırakabilecek.

Yurt dışında ikamet eden emeklilerimiz, Türkiye'ye getirdikleri araçların Türkiye'de kalma süresini bir defaya mahsus 2 yıl daha uzatabilecek.

Yeni düzenlemeye göre;

  • İlk iki yıllık süre dolmadan gümrük müdürlüklerimize başvuran emeklilerimize, araçlarını yurt dışına çıkartıp 185 gün beklemeye gerek kalmadan, 2 yıl daha süre verilecek.
  • Yeni düzenlemeden halen Türkiye’de bulunan araç sahipleri de faydalanabilecek.

Tercüme edilmiş emeklilik belgesi ibrazı
Yeni uygulamaya göre; yabancı plakalı aracını Türkiye’de bırakmak isteyen emekli gurbetçilerimizin, Türkiye'de bulunan araçlarının 730 günlük süresi dolmadan süreyi uzatmak için Gümrük Müdürlüklerine başvurması gerekmekte. Başvuru esnasında emeklilerimizin yurt dışından emekli olduklarına dair noter veya konsolosluk onaylı, Türkçeye tercüme edilmiş, emeklilik belgesini ibraz etmesi gerekecek.

Daha önceden uygulamadan faydalanan emekliler
Yeni düzenlemede daha önceden bu uygulamadan yararlanan emekli gurbetçilerimiz için 185 gün şartının geçerliliği devam etmekte. Araç götürmek isteyen emekli gurbetçilerimiz, “son bir yılda toplamda 185 gün yurt dışında bulunma” şartını yerine getirmeleri gerekecek.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.