Açılış törenine; Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Essen Bölge Belediye Başkanı Doris Eisenmenger, DİTİB'den Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Halil Karaman, Eyalet Bölge Birliği Başkanı Özkan Güler ve bölge birliği yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve kilise temsilcileri, çevre DİTİB derneklerinin yöneticileri ile Essen’de yaşayan Alman ve Türk sakinler katıldı.

1977 yılında kurulan Essen DİTİB Merkez Camii, yaklaşık 3 bin 500 metrekare alan üzerine inşa edilmiş ve yaklaşık bin 600 metrekare ibadet alanına sahiptir. Ayrıca, zeminden 14 metre yükseklikte ve 34 metre çapında merkezi bir kubbesi bulunmaktadır. 500 üyeli bir cemaate ev sahipliği yapan cami, ailelere ve çocuklarına dini bir yuva olarak hizmet vermektedir ve Cuma günleri ve resmi tatillerde yaklaşık 700 Müslümana ibadet etme imkanı sunmaktadır. Cami bünyesinde çok amaçlı toplantı salonu, sosyal etkinlik alanları, kütüphane, gasilhane ve modern derslikler ile gençlere, yetişkinlere ve kadınlara özel lokaller, anaokulu sınıfı gibi hizmet birimleri ve tam donanımlı bir mutfak yer almaktadır. Cami içi, klasik ve modern mimariyi bir araya getiren tavan süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Zemin, özel dokuma halı ve orta göbekte 15 metre çapında özel desenli bir döşeme ile kaplanmıştır. Mihrap, minber, sütun kemer ve kubbe içi renkli LED aydınlatma ile mekâna ayrı bir atmosfer kazandırılmıştır. Isıtma, yenilenebilir enerji sistemi ile sağlanmaktadır. Ayrıca, yaşlı ve engelliler için asansör düşünülmüş ve cami cemaati için 100 araçlık bir otopark tahsis edilmiştir.

Eyaletin dördüncü büyük şehri olan Essen'de fabrikadan dönüştürülerek inşa edilen DİTİB Merkez Camii'nin inşaatı yaklaşık 10 yıl sürmüştür.

Açılış töreni Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından dernek başkanı Muzaffer Bilgin'in selamlama konuşmasıyla başladı

ı. Cami müştemilatı hakkında bilgi veren Bilgin, Essen şehrindeki yerel yöneticilere, sakinlere ve caminin yapımına maddi ve manevi katkıda bulunanlara teşekkürlerini sundu.

Essen Bölge Belediye Başkanı Doris Eisenmenger, Essen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Halil Karaman ve Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Özkan Güler, caminin alımından restorasyon çalışmasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

essen_merkez_cami_2 (1)

Camilerin karşılıklı hoşgörü, empati ve toplumsal barışın yaşatıldığı mekanlar olduğuna vurgu yapan DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, "Camiler toplanma, konuşma, tanışma, fikir alışverişi yapma, ortak hareket etme, birbirini kabul etme ve çoğulculuk mekanlarıdır. Bu topluluk 1977'den beri, yani neredeyse 50 yıldır var. Essen’de inşa edilen cami, yaklaşık 50 yıllık tarihinde üç kez taşınmıştır. Her taşınma ibadethanelerin umut, güven ve itimat yeri olduğunu pekiştirmiştir. Müslümanlar Essen'de dört kuşaktır dini yaşamın bir parçasıdırlar. Bu eser Essen’e zenginlik katmıştır. Cami cemaati yardımlaşarak ve dayanışma göstererek bu camiyi inşa etmiştir. Bu nedenle birlikte yaşamın inşası için yerel yönetim, siyaset ve şehir toplumu bu yönde karar vermiştir. Hepsine çok teşekkür etmek istiyorum. Bu destek olmasaydı, projenin gerçekleştirilmesi mümkün olmayabilirdi. Bu güvene dayalı işbirliğinin devam edeceğinden eminim ve her düzeyde toplum da bundan emin olmalıdır" dedi.

Almanya’nın en büyük Müslüman dini cemaati olarak DİTİB, daima insanların ve toplumun tamamının refahını ve huzurunu gözeten bir kurum olduğuna vurgu yapan Kuzey, konuşmasını şöyle tamamladı: "DİTİB, 40 yıllık dernek geçmişiyle, deneyim ve bilgi birikimiyle ve yarım asrı aşkın süredir bu ülkede kök salmış bir kurumdur. Özellikle sosyal, gençlik, kadın ve yaşlılara yönelik çalışmalarının yanı sıra İslam din dersleri, imam eğitimi, burs programları, manevi rehberlik ve mültecilere yardım gibi konularda da toplumsal barışa ve Müslümanların katılımına önemli katkılarda bulunmaktadır.

DİTİB Genel Merkez olarak tarihimiz ve gelişmelerimizle gurur duyuyoruz. Yarım asrı aşkın süredir bu ülkede deneyim, bilgi ve birikimine sahip olan DİTİB teşkilatı ve onun bir şubesi olan bu cami derneği, köprü vazifesinden öte ortak geleceğe yol gösteren bir eserdir. Bu eser gerek Essen gerekse Almanya için, herkes için bir kazanım ve temeldir. Bu külliyenin inşasından bugüne gelinceye kadar destek sunan, yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.”

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, caminin yapımı ve hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür adına dernek başkanı Muzaffer Bilgin’e plaket takdim etti.

essen_merkez_cami_acilis_2 (1)

Camilerin birlikte yaşama kültürüne zenginlik katan mekanlar olduğuna dikkat çeken Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, “Essen Merkez Camii yönetimine, gençlik ve kadın kollarına verdikleri emek ve gerçekleştirdikleri etkinlikler için gönülden teşekkür ediyorum. Merkez Camii’nin inşası ne kadar uzun süreci ve uykusuz gecelerin ardından nihayet büyük bir mutlulukla caminin açılışını gerçekleştiriyoruz. Camiler sadece ibadet edilen yerler değil, aynı zamanda sosyal kaynaşma mekanları olarak da hizmet vermektedirler. Caminin alımından ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz hale getirilmesine kadar destek veren herkese özellikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gelecek nesillerimize ve çocuklarımıza kalıcı bir eser bırakmanızın da haklı gururunu yaşadığınızı görüyorum. Essen Merkez Camii’nin toplumumuza ve kentte yaşayan Müslümanlara hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Essen Merkez Camii’nin açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi. Tören, caminin davetliler tarafından gezilmesiyle sona erdi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.