Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Ozempic kullanımı ile intihar düşünceleri arasında bir bağlantı bulunmadığını açıkladı. Araştırmaların, bu popüler diyabet ilacının güvenliğini teyit ettiği belirtildi.
 
EMA’nın son araştırmasında alınan sonuçlar, ABD'deki bilim insanlarının bulgularıyla da destekleniyor. Geçtiğimiz yıl EMA, İzlanda'da rapor edilen 150 vakanın ardından GLP1 reseptör agonistleri sınıfındaki ilaçların intihar düşünceleri ile bağlantısını araştırmak için bir soruşturma başlatmıştı. 

Ozempic, GLP1 reseptör agonistleri sınıfının en tanınmış ilacı olarak biliniyor. Başlangıçta sadece diyabet hastalarına yönelik olan bu ilaç, kan şekerini düşürme ve tokluk hissi sağlama özellikleri sayesinde kilo verme amacıyla da kullanılmaya başlandı. 

EMA, bu ilaç sınıfına ait aralarında arasında Saxenda, Wegovy ve Rybelsus’un da bulunduğu diğer ilaçlar üzerinde de benzer çalışmalar yürüttü. Çalışmanın sonuçlarına göre, "GLP1 reseptör agonistlerinin kullanımı” ile “intihar düşünceleri veya kendine zarar verme” arasında nedensel bir ilişki bulunmamakta.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir ön değerlendirme de EMA'nın bulgularını destekliyor. FDA tarafından yürütülen araştırma, Ozempic'in aktif maddesi semaglutid'i kullanan kişilerin, eski diyabet ve obezite ilaçlarını kullananlara göre intihar düşüncesi riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Ancak araştırmacılar, çok küçük bir risk olasılığını tamamen göz ardı etmiyor. Bu nedenle hem EMA hem de FDA konuyu daha fazla incelemeye devam edeceklerini belirtiyor. 
Haber. Halil Uygun 
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Gen tedavisinde çığır açan yöntem: Bir çocuk cihazsız duymaya başladı Gen tedavisinde çığır açan yöntem: Bir çocuk cihazsız duymaya başladı

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.