Küresel vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı firması Henley & Partners, üç ayda bir güncellediği  dünyanın en güçlü ve güçsüz pasaportları listesinin son versiyonunu yayınladı. Buna göre Almanya, Singapur ve İspanya ile birlikte birinci sırada yer aldı. Hollanda Avusturya, Danimarka, İrlanda, ve İngiltere ile birlikte dördüncü sırada yer aldı. Belçika ise Norveç, Malta ve Portekiz ile birlikte beşinci sırada geldi. Türkiye sıralamada 52’nci sırada. 

Sıralama kriterleri
Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 2. sırada Japonya gelirken 3. Sırada Güney Kore, Finlandiya, Fransa ve İsveç yer alıyor.

Son 18 yıldır yayınlanan Henley Pasaport Endeksi sıralaması, pasaport sahiplerinin vizesiz erişebildikleri destinasyonların sayısına dayanıyor. Şirket dünyanın 199 pasaportunu sıralamak için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerini kullanıyor. 

Ülkeler vizesiz ziyaret edebildikleri her destinasyon için bir puan alıyor. Vatandaşlar varışta vize, ziyaretçi izni veya varış noktasına girerken elektronik seyahat yetkisi (ETA) alabilmeleri durumunda “vizesiz seyahat etmiş” sayılıyor. 

Vizenin gerekli olduğu veya pasaport sahibinin yola çıkmadan önce devlet onaylı bir e-vize alması gereken destinasyonlar için puan verilmiyor.

Her pasaport için "vizesiz" erişimlerde küçük farklılıklar görülebilse de global sıralama bağlamında bu pasaportların genel sıralaması aynı kabul edilmektedir.

Hollanda pasaportu ile 188 ülkeye seyahat
Hollanda pasaportu sahipleri 188 ülkeye giriş yapabiliyor. Bunlardan 146 ülkeye vizesiz giriş yapılırken, varışta vize alınabilen 29 ülke ve eTA ile girilebilen 13 ülke bulunuyor. 

Sıralamada Hollanda ile aynı sırada yer alan Danimarka pasaportu sahipleri ise aynı şekilde 188 ülkeye vizesiz girebilirken, dağılım şu şekilde değişiyor: Vizesiz girilebilen 147 ülke, varışta vize alınabilen 29 ülke ve eTA ile girilebilen 12 ülke. 

Yayınlanan son liste
Henley Pasaport Endeksi'ne göre yayınlanan son liste ile dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları şu şekilde: (İlk 7 sıra normal sıraya göre, diğerlerinin orijinal listedeki sırası ise yanlarında verilmiştir.)

Singapur, Almanya, İspanya 1
Japonya 2
Güney Kore, Finlandiya, Fransa, İsveç 3
Avusturya, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İngiltere 4
Norveç, Belçika, Malta, Portekiz 5
Polonya 6
ABD, Avusturalya, Kanada
Slovenya – 9
Birleşik Arap Emirlikleri – 14
Arjantin – 18
Brezilya – 20
Meksika – 22
Sırbistan – 34
Rusya -51
Türkiye – 52
Güney Afrika – 55
Suudi Arabistan – 65
Çin – 67
Endonezya – 72
Hindistan – 84
Nijerya – 98
İran- 99
Kuzey Kore – 102
Bangladeş – 103
Filistin – 104
Pakistan – 108
Irak- 110
Afganistan – 111 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.