WMO tarafından yapılan açıklamada, mayıs, haziran ve temmuzda Atlantik Okyanusu'nun kuzeyinde deniz yüzeyi sıcaklıklarının rekor dereceye çıktığı belirtildi. Açıklamada El Nino hava koşullarının etkisiyle son aylarda yaşanan sıcaklık rekorlarının daha artacağı ifade edildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel deniz yüzeyi sıcaklıklarının mayıs, haziran ve temmuzda rekor seviyeye ulaştığını ve bunun daha da artacağını duyurdu. 

Açıklamada Atlantik Okyanusu'nun kuzeyinde sıcaklıkların önemli ölçüde yükseldiği ve Antarktika'daki deniz buzu seviyesinin en düşük seviyeyi gördüğü kaydedildi.  Bu durumun şiddetli yağışlar ve aşırı hava olaylarına yol açabileceği belirtilirken, 2024'te sıcaklık rekoru kırılmasının muhtemel olduğu ifade edildi. 

Açıklamada "sıcak deniz dalgasının" balıkların dağılımını ve okyanus ekosistemlerini etkileyebileceği uyarısı yapıldı. 

El Nino etkisi ve yeni sıcaklık rekoru
WMO daha önceki açıklamasında, 4 Temmuz'da, El Nino koşullarının başladığı duyurmuştu. El Nino'nun küresel sıcaklık artışını hızlandıracağı bildirilen açıklamada, dünyanın farklı bölgelerinde hava koşullarının etkileneceği, can güvenliği için erken uyarı sistemlerinin kritik olduğu ifade edilmişti.

Geçtiğimiz hafta içerisinde dünyada 3 kez üst üste rekor sıcaklıklar ölçüldü, küresel ortalama sıcaklığın 17,23 derece olduğu 6 Temmuz, "kaydedilen en sıcak gün" olarak kayıtlara geçti, 4 ve 5 Temmuz'da ölçülen 17,18 derecelik sıcaklık da en yüksek ortalamayı aşan sıcaklıklar oldu.

Elde edilen veriler Antarktika'da haftalık hava sıcaklığı ortalamasının normalin 4,5 derece üstünde olduğu kaydedildi. Bundan önceki rekor 2016’da 16,9 derece olarak ölçülüştü.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.