Birleşik Krallık Sağlık Hizmetleri Müfettişliği MRHA  tarafından yapılan açıklamada piyasada çok miktarda, Ozempic ve Wegovy ilaçlarının sahtelerinin olduğu belirtildi.

Danimarkalı ilaç şirketi Novo Nordisk tarafından üretimi yapılan Ozempic ve Wegovy ilaçları, diyabet hastaları kullanıyor.  Aynı ilaçlar obezite tedavisinde de kullanılıyor.

MRHA açıklamasında sahte Ozempic ve Wegovy ilaçlarını bazılarının hayati tehlike arz ettiğine vurgu yapıldı.

Diyabet ilacı olan Ozempic ve Wegovy ilaçları Kim Kardashian ve Elon Musk gibi ünlüler tarafından zayıflama ilacı olarak lanse edildiklerinden beri, dünya genelinde çok aranan ilaçlar listesine girdi. Bu durum Novo Nordisk’in ilaç üretimine yetişememesine ve doğal olarak ilaçların küresel kıtlığına neden oldu.

Bu durumdan faydalanmak isteyen suç örgütleri de ambalajları gerçeğinden ayırt edilemez kalitede ilaçlar üretmeye başladı. Ancak enjeksiyon kalemlerinin içindeki sıvının hayatı tehdit eden maddeler içere bileceği belirtilmekte.

Birleşik Krallık ilaç ajansı kısa bir süre önce bu sahte Ozempic enjeksiyon kalemlerinden yaklaşık 900 adet ele geçirdiği belirtilirken, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturya’da sahte diyabet ilaçlardan kullanan çok sayıda kişinin hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Hollanda'da Sağlık ve Gençlik Müfettişliği (IGJ) ve Hollanda Diyabet Derneği (DVN) Ekim ayında sahte ilaçlar konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Avrupa İlaç Ajansı da sahte ilaç konusunda uyarıda bulundu. Diyabet Derneği sözcüsü, şu ana kadar Hollanda'da sahte enjeksiyon kalemlerinin dolaşımda olduğuna dair herhangi bir işaret bulunmadığını bildirdi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş