Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Arsuz, İskenderun, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinde yapımı tamamlanan 2 bin 23 konteyner afetzedelerin kullanımına açıldı.

TDV Genel Müdürü İzani Turan, Arsuz’un Karaağaç Mahallesi’nde kurulan 300 konteynerlik Arsuz-Bodrum Kardeşliği Geçici Barınma Merkezi’ni ziyaret etti, konteynerlere yerleşen depremzedelerle buluştu.

DITIB TDV HATAY 04

TDV olarak deprem bölgesinin tamamında yaklaşık 4 bin konteyner yapıp vatandaşlara teslim ettiklerini aktaran Turan, “Hatay’da hazırlanan 2 bin 23 konteyneri vatandaşın kullanımına sunduk, İnşallah çok kısa zamanda ayağa kalkacağız, eskisinden çok daha iyi olacağız. Depremden çok zarar gören yerler neresiyse depremin ilk gününden bugüne kadar biz hep bu bölgede olduk. Çalışmaları yerinde görelim ve insanımızın ihtiyaçlarını tespit edelim diye bölgedeyiz” dedi.

Hatay’da DİTİB’in desteğiyle kurulma safhasında olan konteyner kentini, mobil mutfağı ve gıda deposunu Kurban bayramı öncesi ziyaret eden DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, iklim koşullarına uygun şekilde DİTİB ve TDV işbirliğinde kurulan 2 bin 23 konteynere afetzedelerin yerleştiğini söyledi.

DITIB TDV HATAY 02

Kuzey, “DİTİB ailesi olarak hayırseverlerin destekleriyle bölgenin hızlı bir şekilde toparlanması için üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz ve bundan sonra da gayretlerimizi sürdüreceğiz” dedi.
Deprem bölgesinde merkezinden köylerine kadar sahanın her tarafında DİTİB olarak yer aldıklarını ifade eden, Kuzey şöyle konuştu: “Almanya’daki hayırseverlerimizin gönderdiği yardımları bölgenin en ücra köşesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen konteyner konutları ziyaret ettik ve oradaki hayata tanıklık ettik. Şuada da 2 bin 23 konteynere afetzedelere teslim edildi. Böyle bir hizmete vesile olan hayırseverlerimizden Allah razı olsun.”
DITIB TDV HATAY 01DITIB TDV HATAY

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş