DENK Partisi Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Serkan Soytekin Müslüman karşıtı aşırı sağcı, İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ın (PEGIDA) 22 Ekim’de Rotterdam Merkez Tren Garı önünde düzenlemek istediği Kur’an yakma toplantısıyla alakalı Rotterdam Meclisini olağanüstü oturuma çağırdı.

DENK Partisi tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada “Müslüman karşıtı PEGİDA’nın Kur’an yakma toplantısı derhal yasaklansın!” ifadesine yer verildi ve Belediye Meclis Üyesi Serkan Soytekin’in dün mecliste yaptığı konuşma ve Denk Milletvekili Stephan van Baarle’nin yayınladığı videodaki sözlerine yer verildi.

“Müslüman karşıtı PEGİDA’nın Kur’an yakma toplantısı derhal yasaklansın!” başlıklı yazı şu şekilde:

Küstah PEGİDA’nın Kuran-ı Kerim’i yakma eylemine karşı DENK Partisi Rotterdam Meclisini acil toplantıya çağırdı!

DENK Partisi Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Serkan Soytekin Müslüman karşıtı aşırı sağcı PEGİDA’nin 22 Ekim’de Rotterdam Merkez Tren Garı önünde düzenlemek istediği Kur’an yakma toplantısıyla alakalı bugün Rotterdam Meclisini olağanüstü oturuma çağırdı.  

Müslüman ve İslam karşıtı söylemiyle bilinen aşırı sağcı ve ırkçı PEGİDA, Müslümanları kışkırtma amaçlı Kur’an-ı Kerim’e hakaret toplantıları düzenleyeceğini sosyal medya kanalları aracılığıyla daha önce açıklamıştı. 

Bu akşam toplanan Rotterdam Belediye Meclisinde ilk sözü alan DENK Partili Serkan Soytekin; “Biz insanımızın edepsiz bir takım beyinsiz tarafından hakarete maruz kalmasına asla müsaade edemeyiz. Rotterdam’ımızda bu acınacak halde olan alçakların nefret söylemine yer yok! Bu mide bulandırıcı eylemi gerçekleştirerek toplumumuz aşağılanmak ve provoke edilmek istenmektedir. PEGİDA’nın Kur’an yakma girişimi sadece hakaret ve saldırganlık içermemektedir, Müslümanların mukaddes bildiği bir değere el uzatma küstahlığında bulunarak insanımızın derinden yara alması hedeflenmektedir. Böyle bir durum kabul edilemez. Belediye Başkan Vekilinden bu nefret toplantısının derhal yasaklanmasını talep etmekteyiz”, dedi. 

Gün içinde de DENK milletvekili Stephan van Baarle da konuyla ilgili sosyal medya üzerinden görüntülü bir açıklama yaparak; “PEGİDA çetesinin İslam ve Müslüman karşıtı ırkçılarının Rotterdam ve Den Haag’da Kur’an yakma cüretinde bulunacaklarına dair duyum aldık. Bu nefret eylemini kesinlikle fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirmemekteyiz. Bir milyon Hollandalı Müslüman’ın en kutsalına el uzatmaya dahi yeltenmek, onlara derinden hakaret etmek, onları incitmek kimsenin haddi değildir. Buna asla müsaade edemeyiz. Bu hususla alakalı partimiz sorumlu Bakana hem yazılı hem de sözlü soru önergesi sunmuştur”, dedi.  Van Baarle sözlerini “Ayrıca bu konunun acilen Meclis gündemine alınmasına yönelik başvurumuz bugün Temsilciler Meclisi Başkanlığına yapılmıştır”, diyerek tamamladı.

Rotterdam ve Den Haag’da Pegida gösterisi
PEGIDA, iki hafta önce sosyal medya hesabından, bu hafta cumartesi günü Rotterdam'da, pazar günü de Den Haag’da Kur'an-ı Kerim'in yakıldığı görseli içeren bir afiş ile İslam karşıtı gösteri planladıklarını duyurdu. Perşembe günü belediyeden yapılan açıklamada PEGİDA’nın gösteri yapma hakkının bulunduğu ancak hafta sonunda Rotterdam’da planladığı gösteride Kuran-ı Kerim yakması halinde polisin müdahale edeceği belirtildi.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.