Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, 14 Haziran’da Yunanistan'ın Mora Yarımadası açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesinin alabora olmasıyla ilgili faciada, şu ana kadar 78 kişinin hayatını kaybettiğini, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 kişinin halen kayıp olduğunu açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Volker Türk, Mora Yarımadası açıklarında "korkunç bir trajedinin" yaşandığını dile getirdi ve hayatını kaybeden 78 düzensiz göçmenin yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 500 kişiye yakın kayıp olduğunu dile getiren Türk, hayatta kalanlar ve felaketzedelerin aileleriyle dayanışmanın önemli olduğunu kaydetti. 

Açıklamasında kaçakçılar ile insan kaçakçılarının soruşturulmasının ve adalet önüne çıkarılmasının önemini vurgu yapan Türk, ülkelere, daha düzenli göç kanalları açma ve sorumluluk paylaşımını artırma çağrısında bulundu.

Türk, denizde kurtarılan tüm kişilerin, güvenli bir şekilde ve zamanında karaya çıkarılması için düzenlemelerin yapılmasını istedi. Ayrıca göçle ilgili politika ve uygulamaların, bağımsız izlenmesi ve denetimiyle ilgili önerisini yineledi.

Yunanistan açıklarındaki tekne faciası
Bu hafta Salı günü, Yunanistan'ın Mora Yarımadası'ndaki Navarin'den 47 deniz mili uzaklıkta, uluslararası sularda meydana gelen olayda düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuştu. Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone'a göre, teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu.

Olayda 78 kişi yaşamını yitirmiş, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı'na getirilmişti. Yunan Sahil Güvenliği, kurtarılan göçmenlerin 47'sinin Suriye, 43'ünün Mısır, 12'sinin Pakistan ve 2'sinin Filistin vatandaşı olduğunu açıklamıştı.

Olayda kaybolanların aranmasına halen devam ediliyor.

©Sonhaber.eu 
Fotoğraf: Yunaistan Sahil Gübenlik Teşkilatı

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.