Flaman hükümetinin sosyal konut kiracıları üzerinden başlattığı soruşturmalar devam ederken, bir Türk kiracının Türkiye’de 390 bin euroluk mülkü olduğu ortaya çıktı. Flaman Bölge Hükümeti Konut Bakanı Matthias Diependaele, dolandırıcılara karşı önlemlerin daha da sertleşeceğini açıkladı.

Bakan Diependaele’nin Mart 2021'de başlattığı incelemeler neticesinde, sosyal konutta oturan toplam 941 kiracı hakkında inceleme yapıldı. Bu incelemede 233’ü Türkiye’de 157’si Fas’ta ve 56’sı İtalya’da olmak üzere toplam 482 kişinin yurtdışında mülkü olduğu tespit edildi. En fazla dolandırıcılığın ise 309 vakla ile Limburg’da kaydedilği belirtildi. 

Bu vakalardan biri dikkat çekiyor. Türkiye'de yapılan bir araştırmada, Belçika’da sosyal konutta oturan bir kiracının 396.000 euro değerinde arazi ve ev sahibi olduğu ortaya çıktı.

Konut Bakanı Matthias Diependaele, "Dolandırıcılar her geçen gün daha da zeki hale geliyor," diyerek, bu kişilere karşı daha sert önlemler alınacağının sinyalini verdi.

Hollanda, Almanya ve Belçika’da havalimanı otopark ücretleri hiç bu kadar pahalı olmamıştı Hollanda, Almanya ve Belçika’da havalimanı otopark ücretleri hiç bu kadar pahalı olmamıştı

Tapu kayıtlarından geçmiş bilgiler araştırılacak
Bakan Diependaele, tapu kayıtlarını inceleyerek geriye dönük cezalar uygulanacağını belirttiği açıklamasında “Bu; dolandırıcıları daha fazla tespit etmemize ve onları adalete teslim etmemize yardımcı olacak. Sosyal konutlar, gerçekten ihtiyacı olanlara sunulmalı. Bu tür dolandırıcılıklar, sistemimizin kötüye kullanılmasını önlemek ve adil bir dağılım sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini gösteriyor." dedi. 

Bakan bu araştırmaların sadece dolandırıcıları ortaya çıkartmadığını aynı zamanda sosyal konut sıkıntısını azaltmaya da katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi. . Şu anda Flaman'da 170 binden fazla kişinin sosyal konut beklediğini sözlerine ekledi.

Mal varlıklarını akrabalarının üzerine yapanlar dikkat! 
Sosyal konut kiracılarının yurt dışındaki mal varlıklarını akrabalarının üzerine yaptırdığını tespit ettiklerini açıklayan Diependaele, bu duruma karşı ciddi önlemler alınacağını duyurdu. 

Konut Bakanı, yürütülen kontrollerde, sosyal konut kiracılarının yurt dışındaki mal varlıklarını kendi üzerlerine değil, akrabalarının üzerine yaptırdığını ortaya çıktığını belirtti ve  "Bu tür davranışları kabul edilemez buluyoruz ve artık bu uyanık insanlara da göz yummayacağız. Kanunlar herkes için geçerlidir ve bu tür dolandırıcılık vakalarını ciddiyetle ele alacağız," dedi.

Foto ve haber Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.