Belçika'nın Limburg Heusden-Zolder bölgesinde Türkler ve terör örgütü PKK yandaşları arasında Nevruz kutlaması sonrası başlayan olaylar büyüyor. 

Geçtiğimiz günlerde Belçika’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Heusden-Zolder Bölgesi’nde Belçika dışından araçlarla geldiği belirlenen bölücü terör örgütü PKK yandaşları terör örgütü lideri Öcalan ve PKK’nın paçavraları ile dolaşarak Türklere, araç ve dükkanlarına saldırmıştı. Belçika'da yaşayan Türkler ise PKK yanlısı gruba müdahalede bulunmuştu. 

PKK yandaşları bu hafta pazartesi günü de Brüksel, Liege ve Heusden-Zolder’da bir çok olay çıkarttı, cami ve bazı vatandaşların arabalarına saldırdı, Ülkü Ocaklarına ait bir binaya Molotof kokteyl attı. Polis birçok bölgede cami ve okullarda kontrolleri artırdı.

Belçika’nın Aalst kentinde 3 mahalleye toplanma ve alkol yasağı getirildi Belçika’nın Aalst kentinde 3 mahalleye toplanma ve alkol yasağı getirildi

UYHL7017 (1)

Avrupa parlamentosu önünde polisle çatıştılar!
Terör örgütü PKK yandaşları Avrupa Parlamentosu önündeki meydanda gösteri yaptı. Yaklaşık 200 kişilik grup, barikatları söküp polisin üstüne attı. Polis, sandalye ve taşlarla da saldıran terör örgütü yandaşlarına, göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Güvenlik önlemleri artırıldı, toplumsal olaylara müdahale ekipleri ile TOMA'lar meydana girişleri kapattı. Bir süre daha slogan atmayı sürdüren kalabalık, 13.30 civarında eylemi sonlandırdı. Önce Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddeye, ardından Avrupa Birliği (AB) kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı'na doğru yürümek isteyen grup polis tarafından engellendi.

Gent şehrinden gelen bir öğrenci grubunun içinde bulunan iki Türk genci de grubun saldırısına uğrayarak darp edildi.

Aracını kalabalığın üzerine sürdü!
Yine pazartesi günü geç saatlerde Heusden-Zolder Koolmijnlaan caddesinden geçen, Alman plakalı bir aracın sürücüsü PKK işareti yaparak halkı tahrik etti. Aracını Türk gençlerin üzerine süren kişi, paniğe neden oldu. Emniyet güçleri Alman plakalı aracı durdurmaya başardı ve sürücüyü gözaltına alarak olay yerinden uzaklaştırdı.

Ülkü Ocakları ve camiye molotoflu saldırı

ülkü ocakları belçika
Bir grup PKK yandaşı Liege şehri, Cheratte Belediyesi’nde bulunan Ülkü Ocakları'na ait bir binaya ve aynı caddede yer alan Mimar Sinan Camii’ne kundaklama girişiminde bulundu. Ülkü Ocakları binasını ateşe veren grup, camiye de saldırarak camlarını kırdı. Yüzlerini örten, terör örgütü lehine slogan atarak sokaklarda dolaşan grup, Türklere ait evlere, dükkanlara ve araçlara zarar verdi. Bir vatandaşımız ise kafasına aldığı darbe ile yaralandı. 

Zeki Yarol’un açıklaması: “Terör örgütleri yandaşlarının oyununa gelmeyeceğiz!”
Avrupa Türk Konfederasyonu üyesi Zeki Yarol, Sonhaber.eu’ya yaptığı açıklamada, “Belçika’da sık sık PKK terör örgütü sempatizanları tarafından şiddet eylemlerine başvurulmakta. Yetkili mercilerin olaylar karşısında yeteri çabayı sarf ederek suçluların cezalandırılması konusunda pasif kaldıklarını görmekteyiz. Bizler Belçika’da ve Avrupa’da kalıcıyız. Bizler huzur içinde barış içinde yaşamayı arzu eden ve çaba gösteren tarafız. Maalesef Pazar gününden beri alçak, hain PKK terör örgütü sempatizanları tarafından durmaksızın saldırılar gerçekleşmekte. Cheratte’de bir Ülkü Ocağımız ve Mimar Sinan Camii molotof saldırıya uğradı. Araçların camları kırıldı, tahrip edildiler. Brüksel’de durum farklı değil. Heusden-Zolder ise bir gencimiz göğsünden aldığı bıçak darbesi ile ağır yaralandı. Biz Ülkücüleri ve sağduyulu vatandaşlarımızı tahrik etme çabası içinde olan terör örgütleri yandaşlarının oyununa gelmeyeceğiz. Vatandaşlarımızı ve gençlerimizi sükûnete davet ediyorum. “ dedi.

Türkiye’de yaklaşan belediye seçimlerine sayılı günler kala olayların patlak vermesinin dikkat çekici bir durum olduğunu belirten Yarol sözlerine şu şekilde devam etti: “İnşallah Belçikalı yetkili merciler gereken tedbiri alırlar ve can kaybı yaşanmaz. Üzücü olan taraf ise mağdur olan biz Türkler olurken, medyada Türk tarafın suçlu olarak gösterilmesi oldu. PKK terör örgütü sempatizanları apaçık Ülkücüleri hedef olarak göstermekte. Biz Türk toplumu olarak sağduyulu hareket etmekteyiz. Bir Türk genci 10 kişi tarafından tartaklanması, bıçaklı saldırıya uğrasına göz yummanlar, ocaklarımızın, camilerin molotoflu saldırı karşısında halen Türk toplumunu suçlaması utanç verici. Belçikalı yetkili mercileri Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden bir araya gelen PKK sempatizanlarına artık dur demeli ve engellemeli” 
 
Camiler ve yerel yönetimlerden sükûnet çağrısı
Houthalen-Helchteren ve Heusden-Zolder'deki Türk camileri, sosyal medya aracılığıyla yayınladıkları mesajlarda halkı sükunete çağırdı.Pazar günü gerçekleşen çatışmaların ardından, camiler özellikle Kürt ve Türk toplulukları arasında huzur çağrısında bulunarak, gençleri sakinleşmeye davet etti.

UYHL7031 (1)

Houthalen-Helchteren ve Heusden-Zolder belediye başkanları, düzenledikleri kriz toplantılarında, bu olayların tekrarını önlemek için gerekli tedbirlerin alınacağını duyurdu. Polisin, olaylar sırasında çekilen fotoğrafları toplayarak şüphelileri tespit etmeye çalışacağını kaydetti. Ayrıca sosyal medyanın kötüye kullanılması ve kışkırtıcı mesajların yayılması da soruşturulacak. 

Houthalen-Helchteren ve Heusden-Zolder'deki son şiddet olaylarının ardından, bölgedeki camiler ve okullardaki polis kontrolleri artırıldı. Yerel yönetimler ve polis, barış çağrısını destekleyen imamlarla bir araya geldi ve ortak bir görev gücü kurdu. 
Haber ve fotoğraflar: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.