Gıda sektöründe yer alan fırınlar enerji yoğun sektörler arasında yer alıyor. Çeşitli ekmek ve unlu mamullerin üretimi için fırınların uzun saatler durmaksızın faaliyetlerini sürdürmeleri, soğutucularını 24 saat boyunca çalıştırmaları, aydınlatma sistemlerini de günün büyük kısmında açık tutmaları gerekiyor. Bu durum fırıncılar için “çok yüksek fiyatlardan, yüksek gaz ve elektrik tüketimi” anlamına geliyor. 

Belçika genelinde fırıncılar da hızla artan enerji faturalarının baş edilemez bir hal almasından şikayet ediyor. Yaklaşık 8 kat artan doğal gaz fiyatları nedeniyle son dönemde Belçika genelinde pek çok fırın kapılarını kapatmak ve işe son vermek zorunda kalıyor. En son Valonya’da yer alan ve 19 yıldır faaliyet gösteren Dumont fırını da artan enerji maliyetleri yüzünden kapandı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan fırın, 2021 yılı başında aylık enerji faturasının 1342 euro olduğunu, faturanın 2022 başında 1860 euroya çıktığı belirtildi. Enerji tedarikçisi firmanın eylül ayında fırının aylık faturasını 11 bin 836 euroya yükselttiğine işaret eden Dupont fırını, başka seçenekleri kalmadığı için kapandıklarını bildirdi.

Sadece enerji fiyatları değil, un fiyatı da arttı 
Sektörün yaşadığı sorunlara ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Brüksel'deki bazı fırıncılar en önemli sorunun elektriğe ve gaza yapılan aşırı zam olduğunu dile getirdi.

30 senedir bu işin işinde olduğunu, 15 senedir de Brüksel'de fırın işlettiğini anlatan Adem Ezel, "Gaz faturası 1400 eurodan 10 bin 800 euroya çıktı. Elektrik faturası 2 bin 800 euro geliyor. İkisi birden aylık yaklaşık 15 bin euro geliyor. Bu çok büyük para." diye konuştu. Ezel, diğer maliyetlerin de hızla yükseldiğine dikkati çekerek, unun tonunun da 450 eurodan 850 euroya çıktığını daha önce 90 sente aldıkları yağın kilosunun da 4 euroya yükseldiğini vurguladı.

Artan maliyetler nedeniyle Belçika'da bazı fırınların işin içinden çıkamadıklarını ve kapandıklarını söyleyen Ezel, fiyatları bir nebze yükselttiklerini ancak satışlarının azaldığını belirtti.

Ezel, kendisinin ise işçi kullanmadığını, gece gündüz çalışarak işleri devam ettirebildiğine işaret ederek, "Zar zor idare ediyoruz. İşler 2-3 sene daha böyle giderse dayanabileceğimizi zannetmiyorum" dedi ve pek çok fırıncının toptancılara ödemelerini yapamadıklarını dile getirdi.

"İşçi çıkardık, gramajı düşürdük"
Belçika'da 14 yıldır fırıncılık yapan Mecnun Arslan da, "Rusya-Ukrayna savaşından sonra bazı şeylere çok zam geldi." dedi. Fırıncıların çok zor zamanlardan geçtiğine işaret eden Arslan, "İşçilerin birkaç tanesini çıkarmak, ekmeğin gramajını düşürmek zorunda kaldık." diye konuştu. Arslan, artan maliyetlerden ötürü satış fiyatlarını da yükseltmek zorunda kaldıklarına dikkati çekti.

Enerji maliyetlerinin çok yükseldiğini vurgulayan Arslan, "Eskiden enerji faturamız bin euroyken şimdi 3 bin euro ödüyoruz. Un fiyatları da 450 eurodan 800 euroyu aşan seviyelere fırladı." dedi. Arslan, fırıncıların gerçekten çok zor durumda olduğunu anlatan Arslan, "Gaz fiyatı olsun, un fiyatı olsun her şeye çok zam geldiği için Belçika'da kapanan fırınlar var." değerlendirmesinde bulundu.

“Her şey çok pahalı”
Uzun yıllar Brüksel'de çalışan Fas asıllı fırıncı Khalid ise, enerji ve ham madde fiyatlarının çok yükseldiğini söyledi. Durumun herkes için çok zor olduğunu ifade eden Khalid, "Her şey çok pahalı. Un, gaz, elektrik gibi temel maddeler çok pahalandı." diye konuştu. Khalid, halkın alım gücünün de gerilediğini belirterek, "Eskiden 10 euroya alınan ürünler şimdi 19 euro oldu." ifadesini kullandı.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş