Belçika trafikte seyir halindeyken mobil telefon kullanımına yasak getiriyor. Yasağa uymayanlara 174 euro ceza kesilecek.

Belçika’dan yayın yapan Het Laatste Nieuws haber sitesinde yer alan haberde; sürüş esnasında telefon kullanımıyla ilgili yeni bir değişiklik yapıldığı belirtildi.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesi halinde; telefonun ekranıyla uğraşan, navigasyon sistemine adres giren veya watsapp mesajı gönderen sürücülere 174 euro para cezası kesilecek.

Yasak aynı zamanda, tabletler veya e-okuyucular gibi diğer elektronik cihazlar için de geçerli olacak. Cihazlar kullanım için yolcu koltuğunda veya orta konsolun üstüne bırakılamayacak. 

Yeni kurala göre cep telefonunu navigasyon sistemi olarak veya müzik dinlemek için kullanmak isteyenler, cihazı bir tutucu vasıtasıyla konsola sabitlemek zorunda olacak.

Mart ayında yürürlüğe girecek olan yeni yasanın bisikletçiler ve motosikletçiler için de geçerli olması bekleniyor.

Şuanda yürürlükte olan kuralda sürüş esnasında telefonunu eline alarak arama yapan sürücülere 116 euro trafik cezası kesiliyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU