Başbakan Alexander de Croo, dün yapılan İstişare Komitesi toplantısı sonrasında verdiği basın toplantısında "Bu dönemde takviye doz aşıyı olmaktan daha önemli bir şey yok. Bugün ben de oldum." dedi.

Başbakan Croo’nun açıkladığı yeni tedbirlere göre;

  • 26 Aralık'tan itibaren ülkede iç ve dış mekanlarda, 200 kişiye kadar kapasiteli tüm aktiviteler yasaklanacak. Buna katılımcıların ayakta olmadığı, sinema, tiyatro ve konserler de dahil olacak.
  • Açık havada, stant ya da çadırlarda düzenlenen Noel marketleri, benzeri kültürel etkinlikler, performanslar ve kongrelere yasak getirildi. 
  • Toplu alışverişler en fazla iki kişi tarafından birlikte yapılabilecek, iki müşteri arasında 10 metrekarelik alan bırakılacak.
  • Profesyonel ve amatör spor karşılaşmaları kapalı veya açık alanda olup olmadığı fark etmeksizin seyircisiz oynanacak.
  • Haftada 4 gün evden çalışma zorunluluğu ve kafe ile restoranların en geç saat 23.00'te kapanması kuralları devam edecek.
  • Restoran, bar, kahvehaneler, düğünler ve cenaze törenleri şimdiki mevcut kurallarla devam edecek

İstişare Komitesi, Ocak 2022'nin ilk haftasında yeniden toplanacak.

Belçika’da salgının seyri

Belçika’da, vaka sayılarının hızla artması nedeniyle 17 Kasım'dan bu yana tedbirler aşamalı olarak sıkılaştırılmıştı. Alınan bu kararla birlikte Kovid-19 vakalarında da birkaç haftadır azalma görülmüştü.

Son bir haftanın günlük ortalamasını dikkate alan Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Sciensano'nun verilerine göre, yeni günlük vaka sayısı 8 bin 300 civarında seyrediyor. Bu sayı 1 ay önce 20 binin üzerindeydi. Ölümlerde ve hastaneye yatışlarda da düşüş devam ediyor. Her gün hastaneye yatırılan kişi sayısı yüzde 34 azalarak 173'e, hayatını kaybeden kişi sayısı 36'ya indi.

Vaka sayısına göre, hastaneye yatırılma ve ölüm sayılarının geçen yıla göre düşük olması aşılamalara bağlanıyor. Belçika'da yetişkinlerin yüzde 88'i, toplam nüfusun yüzde 76'sı tam aşılı. Ayrıca, yetişkinlerin yüzde 37'si takviye dozlarını yaptırmış durumda.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU