Avusturya’da kızamık salgını ciddi boyutlara ulaştı. Ülkede son bir haftada vaka sayısı 50 kişi artarak 267'ye yükseldi. Özellikle bir yaşın altındaki çocuklarda aşılanma oranlarının düşük olması endişe yaratıyor. Uzmanlar, halkı aşı olmaya teşvik ediyor.

Avusturya Aşılama Akademisi'nin düzenlediği online bir doktor eğitim etkinliğinde, uzmanlar vaka sayılarındaki artışa ve özellikle bir yaş altı çocuklarda aşılanma oranlarının düşüklüğüne dikkat çekti. 2022 yılında, bir yaş altındaki 15 bin 500 çocuktan hiçbirinin kızamık aşısı olmadığı ifade edildi.

Virolog Lukas Weseslindtner, kızamık virüsünün insanlara muhtemelen tarih boyunca yarasalardan geçtiğini söyledi ve etkilenenlerin %20’sinin komplikasyon yaşadığına dikkat çekti. Bu komplikasyonlar orta kulak iltihabından ağır zatürreye kadar değişiklik gösteriyor. Çocukluk ve gençlik çağında kızamık virüsü nedeniyle beyin iltihabına (ensefalite) yakalananların oranı her bin ila iki bin kişide biri olarak görülüyor.
©Sonhaber.eu

İsveç'te cinsiyet değiştirme yaşı 18'den 16'ya düşürüldü İsveç'te cinsiyet değiştirme yaşı 18'den 16'ya düşürüldü

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.