Bugün itibariyle Avusturya yollarında belirlenen hızın üzerinde araç kullananlara daha yüksek para cezaları verilmeye başlandı. Bazı durumlarda ise kentsel ve kentsel olmayan alanlarda belirlenen hız limitlerini aşan sürücülerin araçlarına el konulabilecek ve açık artırmayla satılabilecek.  

Avusturya’da 1 Mart itibariyle yürürlüğe giren değişiklikler

Avusturya’da evini yenileyeceklere 2000 euro destek verilecek Avusturya’da evini yenileyeceklere 2000 euro destek verilecek
  • yerleşim alanları içinde hız sınırını saatte 60 kilometre, şehir dışı yollarda da saatte 70 kilometre geçen araçlara 2 haftalığına el konulacak. 
  • Sürücünün daha önce hız ve tehlikeli sürüş cezaları bulunması halinde araca el konularak satışa çıkarılacak. 
  • Şehir içi hız sınırını saatte 80 km, şehir dışında ise saatte 90 km aşan sürücülerin arabasına ise hemen el konulabilecek.
  • Yeni düzenleme, leasing veya kiralık araçlar için de geçerli. Ancak bu araçlar sürücüye ait olmadığı için 14 gün süreyle geçici haciz uygulanacak. 
  • Hız sınırını aşan sürücülere uygulanan mevcut cezalar da bugün itibariyle artırıldı.

ADAC'tan uyarı: Turistler için de geçerli!
Avusturya Otomobil Kulübü ve Alman Otomobil Kulübü (ADAC) yeni yaptırımların hem yerli halk için hem de turistler için geçerli olacağı açıklamasında bulundu. ADAC yeni yasadan Alman ya da diğer ülkelere kayıtlı araç sürücülerinin de etkileneceği, aracın kayıt yerine bakılmaksızın el konulabileceği uyarısı yapıldı.

Kamu yararına kullanılacak
Avusturya Ulaştırma Bakanlığı, el konulacak arabaların açık artırma ile satılmasından elde edilen gelirin kamu yararına kullanılacağını, gelirin yüzde 70’inin trafik güvenliği fonuna, yüzde 30’unun da cezanın yazıldığı yerel yönetimlere aktarılacağı belirtildi.

En küçük hız ihlali bile pahalıya mal oluyor
Avusturya'da hız ihlallerine yönelik cezalar son üç yılda önemli ölçüde arttı. Artık, en ufak hız ihlalleri bile ciddi mali yükümlülüklere yol açıyor. 

Özellikle ciddi hız ihlallerinde ve tekrar eden suçlarda, sürücüler 5.000 euroya kadar varan para cezaları ile karşılaşabiliyor. Küçük hız ihlalleri dahi ciddi mali sonuçlar doğuruyor. Saatte 30 kilometre hızla giden bir sürücü, en az 150 euro ceza ile karşı karşıya kalabiliyor. 

Yerleşim alanlarında hız sınırını 40 km/saat'ten, yerleşim alanları dışında ise 50 km/saat'ten fazla aşmak durumunda ise, sürücülerin ehliyetlerine 4 hafta süreyle el konulabiliyor.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.