Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa'da artan kızamık vakaları konusunda endişe verici bir uyarı yayınladı. Özellikle düşük aşılama oranlarının görüldüğü bölgelerde tehlikenin büyüdüğü belirtildi.

ECDC, yüksek bulaşıcılığı olan bir hastalık olan kızamığın ancak nüfusun en az yüzde 95'inin aşılanmasıyla kontrol altına alınabileceğini belirtiyor. 

Geçtiğimiz yıl Avrupa'da özellikle Romanya, Lihtenştayn ve Avusturya'da 2 bin 361 kızamık vakası tespit edildi. Bu yıl vakaların artış göstermesi ve Romanya'da 6, İrlanda'da 1 kişinin ölümü, endişeleri artırdı. 

ECDC ve Avrupa Halk Sağlığı Komiseri Stella Kyriakides, herkesin hem kendi hemde çocuklarının aşı durumunu kontrol etmesi tavsiyesinde bulundu ve “Aşı korur ve hayat kurtarır ve kızamık ile diğer birçok bulaşıcı hastalığa karşı en güçlü araçlarımızdan biridir.” açıklamasını yaptı.

Kızamık, özellikle aşılanmamış bebekler ve bağışıklık sistemi düşük olan bireyler için ciddi bir risk oluşturuyor. Ancak hastalık 5 yaşından küçük aşısız çocuklar ve yetişkinlerde (örneğin kanser veya HIV nedeniyle) ciddi hastalık ya da ölüm riski oluşturuyor.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Araştırma: Bazı güneş kremleri vaat edilen koruma seviyesini sağlamıyor Araştırma: Bazı güneş kremleri vaat edilen koruma seviyesini sağlamıyor

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.