Avrupa’da artan sıcaklık enerji talebini de artırırken bir yandan da Rusya ile yaşanan enerji krizi hükümetlerin yeni çareler aramasına neden oluyor. Birçok ülkede klimaların tasarruflu kullanılması için düzenleme yapılırken, İsviçre halkına kış için mum ve odun stoku yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Avrupa ülkelerinden gelen yaptırımlardan dolayı Rusya'nın gaz akışını kısması Avrupa ülkelerini yeni bir krizle karşı karşıya getirdi. Avrupa'da hükümetler şu sıralar enerji krizinin çözümü için yeni çözüm yolları arıyor. 

İspanya'da klimalara ayarlama
Bu kapsamda ilk olarak klima kullanımının kısıtlanması gündeme geldi. İspanya'da geçtiğimiz günlerde devlet gazetesinde yayınlanan ve bu hafta yürürlüğe giren bir kararname, halka açık yerlerde klimanın 27 santigrat dereceye yükseltilmesi ve bu mekanların kapılarının tasarruf için kapalı kalmasını zorunlu hale getirdi.

Kış aylarında ise ısıtıcılar 19 derecenin üzerine çıkarılamayacak. Hastane, okul ve kuaförler düzenlemeden muaf olacak.

Halka açık yerler arasında ofisler, mağazalar, barlar, tiyatrolar, havaalanları ve tren istasyonları bulunuyor. Kuralların Kasım 2023'e kadar geçerliliğini koruyacak.

Diğer Avrupa ülkelerinde de kısıtlama uygulanıyor
The Guardian'da yer alan bir habere göre, Yunanistan ve İtalya geçen ay kamu binalarını soğuturken enerji kullanımını benzer şekilde kısıtlamak için klimanın 27 santigrat derece veya daha yüksek bir sıcaklığa ayarlanmasını gerektiren önlemler açıkladı.

Fransa, halka açık binaların termostatlarının yazın daha yüksek ve kışın daha düşük ayarlamasını emretti ve kapılarını açık bırakırlarsa klimalı işletmelere 750 Euro ceza kesileceğini duyurdu.

Almanya'nın Hanover şehri, hastaneler ve okullar dışında her yerde mobil klima üniteleri ve fanlı ısıtıcıların kullanımını yasakladı.

"Mum ve odun stoklayın"
Halka açık binalardaki termostatların ayarlanmasının dışında farklı yöntemler deneyen ülkelerde var. İsviçre ülkede kış aylarında elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İsviçre Federal Elektrik Komisyonu Başkanı halka, kış için mum ve odun stoklamaları tavsiyesinde bulundu.

Avrupa'da hanelerde klima kullanımı normal şartlarda görülen ılıman iklimden dolayı oldukça düşük. Ancak ekstrem sıcaklar nedeniyle Uluslararası Enerji Ajansı, Avrupa'nın klima stokunu 2050 yılına kadar neredeyse üç katına çıkararak 275 milyona ulaşacağını öngörüyor.

Foto: Rebecca Peterson-Hall - Unsplash

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın