Almanya'da boğmaca salgını ve kızamık tehdidi Almanya'da boğmaca salgını ve kızamık tehdidi

Başta Bulgaristan ve Sırbistan gümrükleri olmak üzere, son zamanlarda Almanya sınırlarında nakit para ve altın ile yakalanan vatandaşlarımızın sayısı artıyor. Kaynağı belirtilmeyen ve yasal miktarın çok üzerinde olan bu paralara ve altına el konulurken, kişi hakkında kara para aklama ve altın kaçakçılığı iddiası ile soruşturma başlatılıyor.

Alman basınında da son dönemde Almanya ile Türkiye arasında altın kaçakçılığı ve kayıt dışı para transferi iddialarının yer aldığı haberler artmaya başladı. Bu konuda bir araştırma yapan DW Türkçe resmi rakamların nasıl göründüğünü gözler önüne serdi. Habere göre 2020 yılı ile 2023 yılları arasında başta havalimanları olmak üzere ülke sınırlarında yakalanan nakit para ve altın miktarı 22 milyon 700 bini buldu.

Almanya’da geçtiğimiz ay yaşanan son vakada Türkiye’den Stuttgart Havalimanına gelen bir yolcunun bavulunda 193 bin euro değerinde altın takı ele geçirildi. Başka bir olayda Bulgaristan sınırında yaşandı. Türkiye’den Almanya’ya giden bir araçta 190 bin euro nakit para ele geçirildi. Bulgar gümrüğü yine aynı ay Almanya’dan Irak’a giden bir araçta 139 bin euro nakit ele geçirdi.

Şubat ayında Bulgar gümrük yetkilileri Almanya’dan Türkiye’ye giden bir yolcunun bavulunda 1,4 milyon euro, Hollanda’dan Türkiye’ye giden başka bir yolcunun çantasında ise 153 bin euro nakit ele geçirildi. Sırp gümrüğünde ise Almanya’dan Türkiye’ye seyahat eden bir çiftin bavulunda 40 bin euro ortaya çıkartıldı.

Almanya’da 3 yılda yaklaşık 23 milyon euroluk nakit ve altın
DW’den Elmas Topcu’nun Gümrük Genel Direktörülüğü'nden aldığı bilgilere dayanarak hazırladığı habere göre, 2020'de, Türkiye'den Almanya'ya girişte kara para aklama şüphesi ile kayda geçen 13 vaka bulunuyor. Bu vakalarda tespit edilen para veya altın miktarı 1 milyon 300 bin euro değerinde.  Aynı yıl Almanya'dan Türkiye'ye gidenlere yönelik aramalarda 158 şüpheli vakada 8 milyon 900 bin euro nakit para ele geçirildiği belirtiliyor.

2021'de ise Türkiye'den Almanya'ya seyahatlerde 24 şüpheli vakada tespit edilen nakit para ve altın miktarı 1 milyon 500 bin euro oldu. Aynı yıl Almanya'dan Türkiye'ye seyahatlerde saptanan şüpheli 200 vakada 4 milyon 900 bin euro değerinde nakit para ve altın ele geçirildi.

2022 yılında ise Türkiye'den Almanya'ya dönüşlerde 25 şüpheli olay kayda geçerken saptanan nakit para ve altın miktarı 1 milyon euroya geriledi. Almanya'dan Türkiye'ye gidişlerde de 172 şüpheli vakada 5 milyon 100 bin euro saptandı.

Bu verilere göre 2020 yılı ile 2023 yılı arasında Almanya’dan Türkiye’ye giden veya tersi istikamette Almanya’ya gelen vatandaşların üzerinde yakalanan nakit para ve altın miktarı 22 milyon 700 bin euroyu buldu.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.