Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, düzenlenen bir basın toplantısında, Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri ile ilgili değerlendirmesiyle ilgili soruyu yanıtladı.

Türkiye'de düzenlenen seçimleri yakından izlediklerini belirten Von der Leyen, katılımın yüksekliğinin büyük kazanım olduğunu, ikinci turun ne getireceğini görmeyi beklediklerini söyledi. 

Von der Leyen Türkiye'nin kendileri için önemli bir ortak olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kulandı:
“Bu seçimlerdeki çok büyük katılım gerçekten iyi haber çünkü bu Türk halkının demokratik haklarını kullanarak gidip oy vermeye bağlılıklarını, demokratik kurumlara değer verdiklerini göstermektedir. Bu dünkü seçimlerin büyük kazanımıdır. Seçimler hala devam ediyor. Şimdi ikinci turu görmemiz gerekiyor. Bununla ilgili açıklamaları da çok yakından takip ediyoruz. İkinci turun ne getireceğini görmemiz lazım.”

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise seçime yüksek katılım oranı dolayısıyla Türk vatandaşlarını takdir ettiğini dile getirdi.

Michel; demokrasilerde seçim sürecinin önemine işaret etti ve bu sürecin sonucunu takip edeceklerini belirtti.

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.