Amsterdam, 8 Aralık'ta uygulanacak olan 30 kilometre/saat hız sınırı için hazırlıklara devam ediyor. Belediye, belirlenen tarihe kadar yaklaşık 5 bin yeni hız sınırı tabelası yerleştirilecek, 170 trafik ışığını ayarlayacak ve diğer "altyapısal önlemler" alacak.  

Yeni 30 kilometre hız tabelalarına uyarı mahiyetinde yapıştırılan “8 Aralık'tan itibaren” yazılı etiketler 7 Aralık'ta çıkarılacak. Saatte 30 kilometre hız sınırının geçerli olduğu yollardaki çizgilerin düzenlenmesi ise 8 Aralık'tan sonra yapılacak.

Belediye, 30 km/s kuralı ile başkentte daha güvenli ve sessiz bir trafik ortamı yaratmayı amaçlıyor. Bu nedenle yolların yüzde 80'inden fazlasında bu kuralın uygulanacağı belirtiliyor. 

Yeni hız sınırı bazı bölgelerde toplu taşıma araçları için de geçerli olacak. Ancak, ayrı bir şeritte hareket eden otobüs ve tramvaylar saatte 50 kilometre hızla seyredebilecek. 

Amsterdam’da hangi yollarda saatte 30 kilometre hız sınırını uygulanacağını bu link üzerinden öğrenebilirsiniz.

Barselona, Paris gibi Avrupa metropollerinde uzun süredir geniş alanlarda 30 km/saat hız sınırı uygulanıyor. Almanya'da yaklaşık dokuz yüz şehir ve belediye, kentsel alanlarda 30'luk genel hız sınırına yönelik bir girişim oluşturmak üzere bir araya geldi. En son olarak Frankfurt am Main kenti şehrin büyük bir kesiminde önümüzdeki aydan itibaren hız sınırının saatte 20 kilometreye düşürülmesine karar verdi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.