Almanya’da Hessen eyaletinde bulunan Frankfurt yakınlarındaki Darmstadt şehrinde yaşayan Toprak ailesinin kızı Esila, 2016 yılında henüz 5 yaşındayken Gençlik Dairesi tarafından aileden alındı. Alman koruyucu aile tarafından kızının cinsiyetinin değiştirilmek istendiğini iddia eden anne Şeyma Toprak, yaşadıklarını Camia Haber’e anlattı.

“Müslüman aileye verilsin” önerisi reddedildi
Şeyma Toprak, pişmanlık duyduğu bazı hatalarından dolayı kızı Esila’nın elinden alındığını belirtti. 32 yaşındaki kadın, kızının Müslüman bir aileye verilmesini önerdiğini fakat bunun Gençlik Dairesi tarafından reddedildiğini belirtirken, Esila’nin 6 yaşından beri Alman bir koruyucu ailede yaşadığını söyledi.

“Her şey saçlarını erkek gibi kesmesiyle başladı”
Esila’daki değişimin 9 yaşında başladığını söyleyen Toprak, “Bundan üç sene önce kızımın birden saçlarını erkek gibi kesmesiyle başladı her şey. Erkek kıyafetleriyle devam etti. Aile beni, bunun geçici bir süreç olduğunu söyleyip geçiştirdi. Ben o zamanlar kızımın terapi görmesi gerektiğini söyledim fakat hiç bir şekilde ciddiye alınmadım. Daha sonra kızımın ergenliğe girmeye başladığını, söz konusu durumun bununla alakalı olduğunu ve erkek olma isteğinin söz konusu olmadığı yalanını söyledi aile bana.” diye belirtti.

“Üzerimden kaynar sular döküldü”

Camia Almanya 02
Anne Toprak, geçtiğimiz eylül ayında en büyük şoku yaşadığını belirtti. Koruyucu ailenin kendisini aradığını aktaran Toprak, “Esila’nın bundan sonra erkek ismiyle hitap edilmek istediğinden bahsettiler. Yeni başladığı okulda kız olarak değil erkek olarak tanındığını öğrendim. Şok oldum. Üzerimden kaynar sular döküldü.” dedi.

“O zaman kızın seninle irtibatını keser”
Bu durumu kabullenemeyeceğini söylediğini aktaran genç anne, koruyucu annenin bu defa kendisini, “O zaman kızın seninle irtibatını keser.” sözleriyle tehdit ettiğini aktardı. “Kızımla yüz yüze buluştuğumuzda ona anne olma imkanının elinden gideceğini, tekrar eve gelmesini söyledim fakat istemedi. Koruyucu ailenin irtibatı kesme ihtimalinden bahsettiğini söylediğimde ise kızım kararlı bir şekilde her ne olursa olsun benimle irtibatı kesmek istemediğini ve kesmeyeceğini söyledi.” diye aktardı.

“Kızım tamamen değişti”
Daha sonra koruyucu babayla telefonlaşan genç anne, kızının kendisiyle görüşmek istemediği cevabını aldığını belirtti. Biraz zaman geçtikten sonra kızıyla tekrardan görüşen Toprak, kızının tamamen değiştiğini ve kendisine şu sözleri söylediğini büyük üzüntüyle aktardı: “Kararıma saygı duy. Artık gerçek ismimle değil, Luka ile hitap edilmek istiyorum. Ben senin istediğin elbiseler içinde bir kız çocuğu olmak istemiyorum. Senin istediğin gibi bir çocuk olmak istemiyorum. Beni bu yolda destekle, yanımda dur, yoksa görüşmemizin bir anlamı yok.”

“Manipüle edilmiş gibiydi”
Şeyma Toprak o an ne olduğunu anlamadığını belirtirken, “Ne oldu benim kızıma diye düşündüm. Ne olursa olsun irtibatı benden kesmeyeceğini, benim kararıma saygı duyacağını söylemişti. Şimdi ise manipüle edilmiş gibiydi.” diye kaydetti.

“Başka annelerin başına gelsin istemiyorum”
Acılı anne son olarak sesini duyurmak istediğini belirtirken, “Kızımın benim yanıma gelmek istemese de bir Müslüman aileye verilmesini istiyorum. Buna da razıyım. Yeterki o Alman aileden çıksın. Kızımın daha fazla aklını bulandırmasınlar. Kızımı manipule etmek ve ailesinden uzaklaştırmak istiyorlar. Kızımın kişiliğini elinden almak istiyorlar. Kızımın anneliğini elinden almak istiyorlar. Ben kızımı kurtarmak ve bu konuda yardım istiyorum. Benim başıma gelenin başka annelerin başına da gelsin istemiyorum. Hiçbir anne çocuğunun peşini bırakmamalı. Kendisiyle görüşmek istemediğini söylese dahi hiç bir zaman yine de bırakmamalı. Ben kızımı geri istiyorum.”dedi.

Mahkeme süreci
Yıllardır çeşitli mahkeme süreçlerinden geçen Toprak ailesiyle ilgili son mahkeme kararı 2019 yılında alınmıştı. Kızını tekrardan almak için başvuruda bulunan genç anne davayı yine kaybetmişti. Daha önce ise bilirkişi tarafından çocuğun anneannesine verilmesi gerektiği belirtilmiş, fakat mahkeme Esila’nın koruyucu ailede kalmasına hükmetmişti.

©Sonhaber.eu
Kaynak: Camiahaber.com

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.