Almanya’da okullarda tek tip üniforma giyilmesi tartışması iki kurumu karşı karşıya getirdi. Funke medya grubunun gazetelerine bir açıklama yapan Federal Ebeveyn Konseyi Başkanı Christiane Gotte, bu sayede ihlallerin daha kolay cezalandırılabileceğini belirtirken,  "O zaman öğrencileri evlerine gönderebilir ve düzgün giyinmelerini talep edebilirsiniz." ifadesini kullandı. 

Gotte’ye göre tek tip kıyafet özellikle sabah saatlerinde anneler ile çocuklar arasındaki kıyafet tartışmalarına da son verecek nitelikte. 

Birlik başkanı, "uygunsuz, bol, yırtık veya açık” kıyafetlerin yerine okullarda uygulanacak tek tip, genel kıyafet kurallarının, federal sistemde pek uygulanamayacağını da kabul ettiğini sözlerine ekledi.

Velilere karşı öğretmenler bu konuda farklı düşünüyor. Alman Öğretmenler Birliği tek tip kıyafetlere karşı olduğunu belirtiyor.

Öğretmenler Birliği başkanı Stefan Duell verdiği demeçte, "Tarihimiz nedeniyle biz Almanya'da özgürlük, kendi kaderini tayin etme ve olgunluk konusunda farklı bir yaklaşıma sahibiz” dedi. Duell bir tişörtün ne kadar uzun olabileceğini tanımlayan bir formül bulmanın pek mümkün olmadığını belirtti.

Eğitim ve Yetiştirme Derneği (VBE) Başkan Yardımcısı Tomi Neckov ise okul üniformalarını ve standart kıyafetleri, ebeveynlerin ve çocukların kendi kaderini tayin etme hakkına müdahale olarak gördüğünü belirtti. Tek tip giyinmenin sosyal adaletsizliği engellemeyeceğini belirten Neckov, geliri düşük olan hanelerin satın alma konusunda ilave bir yük altına girmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.