Almanya’da ehliyet almak isteyen vatandaşların yaptığı masraf her geçen yıl daha da artıyor. Ancak bu konuda sorun sadece masrafların artması değil. Bazı bölgelerde ehliyet sınavına girmek isteyenlere en az 6 ay sonraya tarih veriliyor.

Ehliyet almak için yapılan masraf, sürüş saati sayısına göre değişiklik gösteriyor. Alman Otomobil Kulübü ADAC’ın yaptığı tespitlere göre bir ehliyet için çoğu zaman 3 bin 500 euro’nun üzerinde masraf yapılması gerekiyor.

Ülkede fiyatların artmasının yanı sıra ehliyet sınavı için yapılan randevuların çok uzak bir tarihe verilmesi de sürücü adaylarını endişelendiriyor. 

Bazı bölgelerde en erken sınav tarihi 6 ay sonrasına veriliyor. Bunlardan biri de Berlin. Başkentte sınava girmek için 6 aydır bekleyen adayların sayısının 20 bini geçtiği belirtiliyor.

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Milletvekili Florian Müller, ehliyet için yapılan masrafları düşürmek adına, teori derslerinin dijital ortamda yapılabilmesine yönelik bir yasa önergesi hazırladığını belirtti. Tasarıda ayrıca adaylara daha kısa sürede sınav tarihi verebilmek adına, askeriye ile federal ve eyalet polislerinin sınav görevlisi olarak görevlendirilebileceği önerisi de sunuldu.

Federal Sürücü Eğitmenleri Dernekleri Birliği’nin Başkan Yardımcısı Kurt Bartels de CDU’nun önerisini olumlu karşıladığını, asker ve polislerin görevlendirilmesiyle özellikle metropol bölgelerinde oluşan uzun bekleme süresi probleminin aşılacağını belirtti.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş