Almanya’da son zamanlarda emekliler, dolandırıcıların hedefindeki ana grup haline geldi. Sahtekârlar, telefon görüşmeleri, mektuplar ve kapıda yürütülen hileli oyunlarla emeklileri tuzağa düşürmeye çalışıyor. Bu dolandırıcıların ana hedefi ise emeklilerin kişisel veya finansal bilgilerini çalmak veya paralarını kendi hesaplarına yönlendirmek. 

Alman Emeklilik Sigortası (DRV), karşılaşılan bu tür durumlarda emeklilerin istenilen taleplere uymamasını ve kesinlikle para transferi yapmamasını tavsiye ediyor.

Dolandırıcıların başvurdukları yöntemler
Alman Emeklilik Sigortası'ndan yapılan açıklamada, dolandırıcıların son zamanlarda vatandaşlara "şüpheli e-postalar" gönderilerek kişisel verilerini çalmaya çalıştıkları belirtildi.

E posta gönderilen kişilerden kişisel ya da şirket bilgilerini göndermeleri isteniyor. Çoğu zaman, “emekli maaşına haciz, emekli maaşı kesintisi veya diğer dezavantajlarla tehdit edilen” emeklilerden paralarını doğrudan üçüncü taraf bir hesaba aktarmaları isteniyor.

DRV dolandırıcıların ağına düşmemek için böyle bir taleple karşılaşıldığında hiçbir koşulda yurt içinde ve yurt dışında para transferi yapılmamasını vurguluyor. 

Bazı dolandırıcılar, emekli olan vatandaşlara telefonla ulaşarak evde imzalanması gereken belgeler olduğunu ve bunları teslim etmek üzere evlerine gelebileceklerini söyleyerek kandırmaya çalışıyor. Bu yolla evlere girmeyi ve kişisel bilgileri ele geçirmeyi amaçlıyorlar.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş