Almanya'da 26 Mart Pazar gününü 27 Mart pazartesiye bağlayan gece, saat 00:00’dan itibaren Almanya'nın büyük bir bölümünde 24 saat trafik duracak Pazartesi tüm gün sürecek grevler nedeniyle tren, gemi, otobüs ve uçak seferleri duracak. 

Alman sendikaları, perşembe günü ücret ve çalışma koşulları konusunda artan anlaşmazlık nedeniyle 27 Mart Pazartesi günü ülke çapında ulaşım grevi ilan etti.

Ver.di Sendikasından yapılan açıklamada, büyük havalimanlarındaki toplu taşıma çalışanları, güvenlik ve yer personelinin 24 saat süreyle iş bırakacağı duyuruldu.

Yaklaşık 2,5 milyon çalışanı temsil eden sendika, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle yüzde 10,5 ve en az 500 euro maaş artışı talep ediyor.

İşverenler ile sendika arasındaki yeni müzakere turunun gelecek hafta başlaması bekleniyor.

Demiryolları ve gemi taşımacılığında seferler duracak
Verdi ve EVG demiryolu sendikaları; Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya, Baden-Württemberg, Saksonya, Aşağı Saksonya, Rheinland-Pfalz ve Bavyera eyaletlerindeki çeşitli havaalanlarında ve yerel toplu taşıma araçlarında da iş bırakma çağrısı yaptılar. İlgili eyaletlerde gemi seferleri de greve katılacak.

Alman Demiryolları ve diğer demiryolu şirketlerinin uzun mesafeli, bölgesel ve şehir içi 
Demiryolu taşımacılığı, bu büyük uyarı grevinden etkilenecek. 

Uçak seferleri iptal edildi
Pazartesi düzenlenecek grevler sebebiyle bazı havalimanlarında pazar ve pazartesi günleri planlanan tüm uçuşların iptal edildiği bildirildi. Yaklaşık 380 bin yolcunun seyahatinin iptal edildiği belirtildi. sahiplerinin şimdiden şirketleri ile irtibata geçmeleri gerekiyor. 

Münih Havalimanı'ndan yapılan açıklamada, "26 Mart Pazar ile 27 Mart Pazartesi, tüm gün sürecek grevler nedeniyle havalimanında düzenli yolcu trafiği olmayacaktır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu günlerde uçuş rezervasyonu yapan yolculardan hava yolları veya tur operatörleriyle iletişime geçmeleri ve havalimanına seyahat etmekten kaçınmaları istendi.

Büyük bir uluslararası merkez olan Frankfurt Havalimanı'nda da grevin pazartesi günü büyük aksamalara yol açmasının beklendiği belirtildi. Frankfurt Havalimanı'ndan yapılacak aktarmalı uçuşların da grevden etkileneceği bildirildi.

THY'den açıklama: Tüm uçuşlar iptal edildi!
Konuyla ilgili olarak THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada;,TK 1629 İstanbul- Münih, TK 1630 Münih -İstanbul, TK 1633 İstanbul- Münih, TK 1634 Münih -İstanbul, TK 1635 İstanbul- Münih, TK 1636 Münih -İstanbul, TK-1637 İstanbul-Münih, TK-1638 Münih-İstanbul, TK 7738 Sabiha Gökçen (AnadoluJet) - Münih ve TK 7739 Münih -Sabiha Gökçen (AnadoluJet) seferlerinin iptal edildiği duyuruldu.

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Ver.di

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.