Alman Makinistler Sendikası (GDL), Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile yapılan ücret artışı görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından üç ay içinde üçüncü kez grev kararı aldı.

İş bırakma eylemi yük trenlerinde Çarşamba günü yerel saat ile 18.00'de, yolcu trenlerinde de 10 Ocak'ta saat 02.00'de başladı. Grevin 12 Ocak saat 18.00'de sona ermesi planlanıyor.

Hollanda'da çalışmayan tren seferleri
Grev Hollanda’dan Almanya’ya giden uluslararası tren seferlerini de etkiledi. Hollanda Demiryolları (NS) aracılığıyla edinilen bilgiye göre;
Hollanda'dan Köln, Frankfurt ve Basel'e giden ICE trenleri grev nedeniyle sefer yapamıyor. Amsterdam-Berlin şehirleri arasındaki tren seferleri de Cuma gününe kadar çalışmayacak. 
Amsterdam'dan Zürih, Innsbruck ve Viyana'ya giden yataklı trenler bugün ve yarın çalışmayacak; Cuma akşamı seferler yeniden başlayacak.

Sendika ile Deutsche Bahn arasındaki toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığı diğer şirketleri de etkiledi. Bu şirketlerdeki trenler prensipte çalışabiliyor ancak trafik kontrol memurlarının işi bırakması seferlerin aksamasına neden oldu.

Almanya demiryollarında neden grev var?
Alman Makinistler Sendikası (GDL) , başta makinistler olmak üzere demir yolları şirketlerinde çalışanların maaşlarına aylık 555 euro zam ve enflasyonla mücadele için bir defaya mahsus 3 bin euroya kadar ödeme talep ediyor. GDL, aynı zamanda ücretlerde herhangi bir kesinti olmaksızın vardiyalı çalışanların çalışma saatlerinin haftada 38 saatten 35 saate düşürülmesini istiyor.

Alman Demiryollarının makinistleri 7 Aralık 2023'te toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ülke genelinde 24 saatlik uyarı grevine gitmişti. GDL'ye bağlı makinistler, daha önce de 15-16 Kasım'da 20 saatlik grev yapmıştı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş